Fotografa Juraja Bartoša (71) zaujala Obchodná ulica už pred 40 rokmi, a to najmä pre život, ktorý ňou prúdil. Pútala ho jej atmosféra, masívny pohyb obyvateľov. „Ľudia sa nepoznali a rozprávali sa medzi sebou. Keď ste išli na prechádzku, vždy ste stretli niekoho známeho. Sadli ste si do viechy, dali pohárik vínka a debatovali. Dnes?“ spomína rodený Bratislavčan. Dnes to na kedysi preslávenej ulici vyzerá úplne ináč.
Paradoxne, po revolúcii sa začal život z Obchodnej vytrácať. „Vznikali nové obchodné centrá - ako huby po daždi. To bol koniec malých remeselníkov a obchodníkov. Zmenilo sa aj samotné myslenie, dialóg prestal byť dominantou,“ zatrpknuto sa pozerá do minulosti fotograf. „Beriem to, taký je život. Ale je mi smutno, že táto kedysi rušná ulica pomaly zomiera. Stala sa z nej ‚China town‘. Už tu nie je nič, čo by ľudí znova prilákalo,“ sklamane dodáva Juraj. Zo slávnej Obchodnej ulice sa dnes stalo iba akési gastronomické centrum preplnené stánkami s rýchlym občerstvením.
PRESLÁVENÁ VÍNOM
Prvýkrát sa Obchodná ulica spomína v historických análoch na začiatku 13. storočia. Vtedy sa sem nasťahovali vinohradníci, ktorí si v domoch vybudovali rozsiahle pivnice. Odvtedy bola ulica preslávená vinárskymi viechami. Lenže v roku 1683 turecké vojsko spoločne s Thökölim ulicu vypálili. Trvalo dlhé desaťročia, kým sa život na najrušnejšiu ulicu mesta vrátil. Vzniklo tu aj prvé prešporské záhradníctvo, ktoré vynikalo najmä pestovaním ruží. Po prvej svetovej vojne sa skladba obyvateľov na Obchodnej značne rozšírila, stala sa frekventovanou obchodnou tepnou, usadili sa tu obchodníci a remeselníci.
Čo by mohlo vrátiť život na ulicu?
JÁN JURČÍK (22) Keby tu bola pešia zóna, určite by tu bolo aj viac ľudí. Obchodná na mňa rozhodne nepôsobí ako centrum, kde by sa ľudia radi a často stretávali. Práve naopak. |
JAKUB JANDÍK (27) Z histórie viem, že ulica lákala ľudí svojou atmosférou. Bolo tu množstvo rôznych obchodíkov, vinárničiek. Dnes tu namiesto ľudí „korzujú“ iba autá. |