Aby si v zadlženej krajine, kde je najvyššia nezamestnanosť v Európe, dlhoročný rozvrat ekonomiky a chaos vo verejných financiách, žili lepšie ako doteraz. Namiesto toho pocítili tvrdé opatrenia vlády. Ďalej však nadávajú na Európu a jej predstaviteľov. O živote v Grécku Novému Času porozprával Grék Janis (37), ktorý má manželku Slovenku Vilmu (32). Svoje skúsenosti prezradila aj Slovenka Diana (40) , ktorá má priateľa Gréka Dionisia (40) a ktorá sa momentálne nachádza v krajine. Grécka dráma sa z politických rokovaní preniesla do bežného života obyvateľov.
Janis a Vilma žijú v meste Vólos s dvojročným synčekom Markosom. Už naňho nedostávajú ani prídavky. Ak má rodina tri deti, podľa nových reforiem bude dokonca platiť vyššie dane. Mladej rodiny sa však dotýkajú predovšetkým vysoké ceny potravín. Mali by sa zvyšovať ceny elektriny, benzín stojí zatiaľ rovnako. „Hovorí sa, že všetko pôjde hore, dane, ktoré si budeme predplácať, odvody. Ale pre oligarchov, ktorí majú príjem nad 500 000 eur, sa dane znižujú. A ešte tvrdia, že to tak Európa chce,“ vysvetľuje opatrenia vlády Janis, ktorý je majiteľom lekárne i lekárnik.
Preto sa ho týkajú najmä problémy s objednávaním liekov a platbami zo zahraničia, ktoré sú neprehľadné. Podľa neho grécky dôchodok už nestačí ani na pokrytie základných vecí, jedla, liekov a nájmu či elektriny. „Gréci hlasovali nie, a vláda robí, ako keby sa hlasovalo áno v tom slávnom referende,“ tvrdí Janis. A pritvrdil: „Grécko nikdy nedostalo od EÚ peniaze, chcel by som vidieť tie kamióny, čo doniesli 240 miliárd. Bratia Európania len prirátali na grécky účet peniaze na odkúpenie toxických dlhopisov, čo vlastnili nemecké a talianske banky. Grékom nešlo nič.“
Skúsenosti z Grécka má aj Slovenka Diana, ktorá sem chodieva často. „V televízii sú stále politické diskusie. Aj som sa trochu bála, keď som sem išla, pretože tu už poznajú, kde je Slovensko, vedia, kto je Fico a kto je Kažimír,“ dodala Diana. Sama pocítila, že sa ceny od apríla zvýšili, keď tu bola naposledy. „Vtedy som zaplatila za nákup možno 40 eur, teraz zaplatím možno 55 eur,“ povedala. V pondelok boli v taverne, ktorá zívala prázdnotou. Predtým však reštaurácie bývali plné.
Slovenka si so sebou zobrala radšej aj hotovosť. „Každý okrem dôchodcov si musí chodiť denne po peniaze, tak 64 eur. Asi chceli ušetriť dôchodcov, aby nemuseli stáť tam v rade. Niektoré bankomaty nemajú ani peniaze. Zažila som to. Len tých 60 eur vám vydrží na tri dni. Viem o tom, že aj reštaurácie preto nerady prijímajú platobné karty, ale ak nemáte nič iné, tak vám to prijmú,“ povedala. Podľa nej ľudia neprišli o prácu, ale čaká sa, že do pár mesiacov, keď sa skončí turistická sezóna, že to bude oveľa tragickejšie.
Ceny potravín v Grécku
benzín 1,52 eura/liter
1 kg chlieb - 1,40 eura
maslo 250 gramov - 1,20 eura
mlieko - 1,55 eura
zubná pasta - 2,40 eura
šampón - 5,40 eura
šampón menší 3,60 eura
paradajky - 1,80 eura
hrozno 3,80 eura
hrušky 3,90 eura
syr - Veselá krava - 2,05 eura
nanuk - 1,60 eura
reštaurácia:
kalamáre - 8 eur
suvlaki - 6 - 7 eur
tretinkové pivo 4 - 5 eur