Vyviazne z divočiny bez ujmy na zdraví?
Ján Koleník sa teší do nového seriálu Zoo. Vstupenkou do jojkárskeho projektu je ale aj jeho súhlas, že istý čas strávi v Afrike. Práve tam na neho počas nakrúcania budú číhať beštie z takzvanej veľkej päťky - lev, nosorožec, slon, leopard a byvol.
Výpravný seriál Jojky s pracovným názvom Zoo bude pre celý filmový štáb a hercov veľkou výzvou. Tou najväčšou popri diváckej sledovanosti sa nepochybne stane nakrúcanie v lone africkej divočiny. Prírodnú rezerváciu v Keni už preto navštívil režisér projektu Braňo Mišík. Čakalo ho tam doslova peklo. "Príroda a zvieratá sú krásne. Nebolo mi však všetko jedno, keď len pár metrov od nášho auta ležal veľký lev a niektoré jedince dokonca chodili uprostred noci len pár metrov od stanu, kde som spal. Rešpekt vo mne vzbudili aj slony a byvoly," povedal Novému Času tútor seriálu.
Nefalšovaná divočina so všetkými nástrahami však čaká aj na hviezdy Zoo, ktoré v nej nakrútia niekoľko obrazov do seriálu. Pod rozpálené africké nebo sa v septembri chystá fešný herec Ján Koleník. Obľúbeného Banskobystričana môže medzi prestávkami či priamo na filmovom pľaci prekvapiť hneď niekoľko tamojších tvorov.
Tie najznámejšie patria do takzvanej veľkej africkej päťky, ktorým nechýbajú obrie rohy, mohutné kly, ostré zuby a smrteľné pazúry. Koleník skrátka môže mať pokojne aj priamo pri filmovaní do činenia s byvolom, nosorožcom, slonom, levom a leopardom. Tie ročne zabijú či zrania stovky ľudí.
"Nikdy som tam nebol, nemám skúsenosti ani očakávania a je jasné, že to bude atraktívne, pretože je to nebezpečné," zľahčuje situáciu umelec. Nehovoriac o tom, že nepríjemné sú aj komáre, krokodíly a veľmi podceňované smrtiace hrochy. Režisér Mišík, ktorý niektoré zo zverov stretol zoči-voči, ale ubezpečil, že o svojich ľudí sa dobre postará a dobrodružstvo na čiernom kontinente prežijú bez škrabancov.
Čo je veľká päťka?
Slon, leopard, lev, byvol africký a nosorožec patria medzi najviac vyhľadávané zvieratá v Afrike. Turisti túžia vidieť tieto majestátne tvory v ich prirodzenom prostredí, za čo sú ochotní vysoliť nemalé sumy.
Byvol africký ročne usmrtí približne 200 ľudí. V kohútiku meria 1,7 metra a váži 700 kilogramov. Človeka pri napadnutí podupe a prepichne rohmi.
Slon africký má na svedomí 300 ľudských obetí ročne. Nebezpečné sú najmä samce v období ruje, keď im krvou pláva množstvo testosterónu.
Lev africký dokáže zabiť aj 800 ľudí. Má neuveriteľnú silu, ostré pazúry a obete pripraví o život hrdúsením. Najväčší masaker spôsobili leví bratia pred vyše sto rokmi, ktorí v rezervácii Tsavo usmrtili vyše 100 ľudí.
Leopard škvrnitý zabije približne 20 ľudí ročne. Väčšinou ide o vyprovokované útoky alebo o atak starého jedinca, pre ktorého je človek jednoduchšou korisťou.
Nosorožec tuponosý usmrtí niekoľko ľudí. Má síce zlý zrak, ale veľmi dobrý sluch a čuch. Ľahko ho vyprovokujú prudké pohyby.