Predstavitelia kraja chceli prijať opatrenia, ktoré by zabránili finančným stratám, ale aj poškodzovaniu pacientov. Tí totiž konaním špekulantov prichádzajú o dôležité a úzko špecifické lieky. Medzi navrhovanými opatreniami bolo zavedenie ochranných prvkov na recepty, do dnešného dňa však žiaden nepribudol. V marci tohto roka bratislavské lekárne zaznamenali výbery drahých onkologických liekov cez recepty, na ktorých boli predpísané neobvykle vysoké dávky liečiv. Okrem Bratislavského kraja, kde zachytili 16 podozrivých výberov, sa vyskytli aj tri v Prešovskom a po jednom v Trnavskom a Košickom kraji. Škoda za takéto predpisy sa vyšplhala takmer na 40-tisíc eur.
„Ľudia, ktorí vyberajú lieky na falošné recepty, ich využívajú na nelegálnu činnosť,“ informovala hovorkyňa Slovenskej lekárnickej komory Adriana Bednárová. Keďže podozrivých predpisov pribúda, BSK sa opäť rozhodol osloviť ministerstvo zdravotníctva (MZ). To už podľa jeho hovorkyne Zuzany Čižmárikovej situáciu rieši.
„Ministerstvo má záujem na zavedení prvkov, ktoré nezvýšia cenu receptu pre konečného spotrebiteľa, prípadne len minimálne,“ dodala Čižmáriková. Predseda BSK Pavol Frešo tvrdí, že zavedenie ochranných prvkov by sa nemuselo riešiť, ak by bolo v prevádzke elektronické zdravotníctvo eHealth. Jeho spustenie je však podľa Freša v nedohľadne. K tejto téme sa MZ do uzávierky vydania nevyjadrilo.
Návrhy ochranných prvkov
1. Mikroprint - text napísaný na dolnej obrube receptu. Pri kopírovaní sa stane nečitateľným.
2. Nápis „Neplatný“ - na recepte by sa objavil po jeho kopírovaní.
3. Termochromatický nápis - pri vytvorení tepla sa stratí a po pár sekundách sa opäť objaví.
4. Vodotlač - nápis na recepte viditeľný len pod určitým uhlom.
5. Ochrana pred pozmeňovaním údajov - gumovaním sa odstráni povrchová farba receptu.
6. Viditeľnosť textu len pod UV svetlom.
Ako odhalíte falošný recept?
- Meno pacienta nespadá pod lekára, ktorý liek predpisuje.
- Nesedí číslo diagnózy, ku ktorej je priradená liečba.
- Na recepte je falošná pečiatka.