Kellogg vytvoril kukuričné lupienky ešte v 19. storočí a pôvodne mali slúžiť ako zdravé antimasturbačné jedlo, ktoré sa má jesť na raňajky. Oženil sa, no nikdy so svojou ženou nezdieľal jednu spálňu. Nemali žiadnych biologických potomkov, no adoptovali si spoločne 8 detí. Vždy bol proti sexu, no masturbáciu pokladal za niečo ešte horšie.
Vo svojej knihe opísal 39 rôznych symptómov, ktoré boli podľa neho zapríčinené masturbáciou. Medzi nimi bola napríklad epilepsia, akné, telesné poruchy, zlý vývoj, nesústredenosť či búšenie srdca. Hovoril, že mäso a sýte ochutené jedlá zvyšujú sexuálnu túžbu.
Keď pracoval ako lekár v michigenskom sanatóriu, vyvinul raňajkové jedlo, o ktorom bol presvedčený, že odradí človeka od sebauspokojovania. Najprv vymyslel ´granulu´ - obilninu, kde boli ovos a kukurica upečené a následne mleté na malé kúsočky. Neskôr však vytvoril cereálie, vrátane kukuričných lupienkov, ktoré podľa neho mali obmedziť chuť masturbovať.
Spolupracoval spolu so svojim bratom Willom, ktorý do nich neskôr pridal cukor a založil spoločnosť Kellogg. John Kellogg sa svojho receptu vzdal a po nasledujúce desaťročia prevládali medzi bratmi spory.