Zmluva sa týka medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej dopravy. Turecko je pre slovenských cestných dopravcov tranzitnou krajinou pri prepravách do Gruzínska, Sýrie, Iraku, Iránu, Arménska či Azerbajdžanu. Slovensko má tak záujem o rozvoj ekonomických vzťahov s Tureckom, čomu má pomôcť aj táto zmluva.
Podľa ministerstva dopravy ide o štandardnú bilaterálnu zmluvu, aké Slovenská republika uzatvára v záujme podpory a rozvoja obchodnej spolupráce, ako aj v záujme uľahčenia tranzitu. Podobnú zmluvu má Slovensko uzatvorenú napríklad s Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Chorvátskom a Macedónskom.
Zmluva upravuje osobnú dopravu, príležitostnú autobusovú dopravu, kyvadlovú dopravu a nákladnú dopravu, tiež povinnosti dopravcov a sankcie v prípade nedodržania ustanovení zmluvy. Slovenskí dopravcovia tak budú mať na základe nej právo vykonávať príležitostnú autobusovú dopravu, medzinárodnú kyvadlovú dopravu osôb a nákladnú dopravu medzi územiami štátov oboch zmluvných strán a cez ich územia bez akýchkoľvek povolení príslušných orgánov Tureckej republiky.
Po nadobudnutí platnosti tejto zmluvy sa vo vzťahu medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou skončí platnosť Dohody o medzinárodnej cestnej doprave medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Tureckej republiky, ktorá bola podpísaná v roku 1981. Prezident Kiska ratifikoval aj Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o leteckých dopravných službách.