Na spomienkovom zhromaždení, ktoré sa ako každý rok konalo v Parku mieru v Nagasaki, zazneli výzvy na likvidáciu jadrových zbraní a zastavenie snáh japonskej vlády rozšíriť pôsobnosť ozbrojených síl, napísala agentúra Reuters. Výročnému spomienkovému zhromaždeniu sa na úvod prihovoril zástupca obyvateľov Nagasaki, ktorí výbuch jadrovej bomby nad mestom 9. augusta 1945 prežili. Sumiteru Taniguči vo svojom prejave kritizoval úsilie japonskej vlády premiéra Šinza Abeho o posilnenie právomocí armády, ktoré podľa Tanigučiho odporuje túžbam tých, čo jadrový výbuch prežili a "povedie k vojne".
"S tým nemôžeme súhlasiť," povedal 86-ročný Taniguči, ktorý veľmi detailne opísal svoj traumatický zážitok spred 70-tich rokov, keď sa jeho rodné Nagasaki stalo po Hirošime druhým japonským mestom, na ktoré Spojené štáty zhodili atómovú bombu. Nedeľňajšieho spomienkového zhromaždenia v Parku mieru v Nagasaki sa zúčastnili zástupcovia 75 krajín vrátane americkej veľvyslankyne v Japonsku Caroline Kennedyovej. Po zazvonení zvona si účastníci zhromaždenia uctili minútou ticha obete výbuchu atómovej bomby.
Symbolická minúta ticha sa začala o 11.02 h , teda presne v čase, keď americký bombardér B-29 zhodil na mesto atómovú bombu. Jej výbuch zabil v Nagasaki približne 70.000 ľudí a urýchlil kapituláciu Japonska v 2. svetovej vojne. Výbuch prvej jadrovej bomby, ktorú USA zhodili na Hirošimu, zabil približne 140.000 ľudí.