Nový Čas sa pýtal odborníkov, čo je za touto nezvyčajnou zhodou. Podľa nich je najdôležitejšie, aby si volič názov ľahko zapamätal. No autorom strán vyčítajú nedostatok fantázie. V aktuálnom registri politických strán na stránke ministerstva vnútra je 70 reálnych strán, ešte viac, 86, je ich v likvidácii. Už teraz je fungujúcich strán také množstvo, že sa v nich ledva vyznajú aj odborníci. A čo voliči? Tým sa pletú názvy strán, nehovoriac o programoch. V predvolebnej kampani budú práve na odlíšenie programov od konkurencie vynakladať strany najviac prostriedkov. Podoba je v programoch i v názvoch, kde sa to len tak hmýri písmenom s.
To, že takmer väčšina názvov politických strán sa začína rovnako, je podľa odborníka náhoda, ale nevníma to negatívne: „Je to aj dôsledok malej fantázie autorov názvu, v každom prípade sa komunikáciou, logom, kampaňou strany celkom dobre dokážu jedna od druhej odlíšiť. Rozhodujúci je skôr obsah ako forma,“ uviedol Slovák. Staršie názvy poskladané z viacerých slov sú podľa expertov ťarbavé a zložité, sú to však už známe, dlho budované značky, ktoré sú na politickej scéne zažité a voliči ich poznajú.
Politológ: Je to náhoda
Povedal by som, že je to skôr náhoda. Dôležitejšie je slovo, ktoré je názvom strany a vyjadruje určitú symboliku: Sieť, Skok. Vyjadruje niečo konkrétne, v politickom marketingu to má svoj zmysel. Nie je to vymedzenie k strane Smer. Písmeno s je zaujímavé aj z grafického hľadiska, povedal Tomáš Koziak.