BRATISLAVA - Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara polícia a prokuratúra nevyvinuli dostatočné úsilie, aby sa dostali k peniazom, ktoré zmizli z nebankových subjektov. Vyšetrovanie podľa neho nebolo plnohodnotne "usmernené" na všetky stránky skutku.
"Moja otázka na orgány činné v trestnom konaní, políciu i prokuratúru, kde je štrnásť miliárd, prečo ich nehľadali, nehľadajú?", opýtal sa
Mečiar v diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy. Zdôraznil, že 14 miliárd korún, ktoré odtiekli z nebankoviek sa nemohlo len tak stratiť. "Nech by sa robilo čokoľvek, minúť, keby žili akýmkoľvek hýrivým životom, to títo ľudia nemohli, tie peniaze niekde sú", skonštatoval
Mečiar, podľa ktorého sa štátu takúto sumu oplatí hľadať. Postup polície však podľa neho naopak naznačuje, že štát sa "vykašľal na to, aby tie peniaze našiel.
Poslanec SMK Béla Bugár je zásadne proti tomu, aby mali silové zložky ľahší prístup k telefonickým odposluchom, ako to navrhuje ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií v zákone o elektronických komunikáciách. Podľa Bugára neexistujú žiadne analýzy o tom, že by súčasná podoba odpočúvania bránila účinnému boju s organizovaným zločinom alebo obmedzovala pri zabezpečovaní národnej bezpečnosti. Nová úprava by naopak uľahčila nepriame odpočúvanie prostredníctvom, jedného zo kontaktov dotknutej osoby, upozornil Bugár.
Mečiar z vlastnej skúsenosti vie, že mobilnú komunikáciu možno okrem odpočúvania zneužiť aj inak, odmietol však konkretizovať ako. Osobne preto mobilný telefón nepoužíva vôbec. "Pretože mu absolútne ako technickému prostriedku a nositeľovi informácií neverím", poznamenal. Návrh podľa
Mečiara revitalizuje systém kontaktov, ktorý používala komunistická Štb. Pre HZDS preto neprichádza do úvahy, aby spomínanú úpravu odposluchov v parlamente podporilo.
Mečiar potvrdil, že na koaličnej rade hnutie navrhlo Smeru-SD spoluprácu svojich odborníkov na riešení situácie v zdravotníctve. Pre budúcnosť rezortu bude podľa neho kľúčové, či sa vláda rozhodne ísť cestou škrtenia výdavkov alebo bude navyšovať príjmy. Dodal, že snahy ministerstva racionalizovať lôžkovú sieť narážajú na silný odpor z regiónov. Vylúčil tiež, že by HZDS podporilo znárodnenie súkromných zdravotných poisťovní v prospech systému jednej zdravotnej poisťovne.