Nevyhol sa v ňom nedávnym turbulentným debatám s lídrami ostatných štátov o vyriešení gréckej krízy či téme migrantov, z ktorých niekoľko stoviek skončí aj u nás. Rakúskemu reportérovi sa stihol v debate posťažovať aj na príjem svojej manželky Svetlany (50). Novinár denníka Der Standard Ficovi viackrát v pondelňajšom rozhovore oponoval, až dokázal z premiéra dostať to, čo malo byť možno pred verejnosťou utajené. „Robíte Slovensko chudobnejším, než skutočne je. Výkon hospodárstva na hlavu je vyšší ako v Grécku. Štatisticky videné je Slovensko majetnejšie,“ znelo konštatovanie reportéra, keď sa jadro celej debaty zaoberalo hlavne gréckou krízou.
Slovenský premiér odpovedal: „Neverím štatistikám, ale konkrétnym číslam, ktoré poznám. Viem, akú penziu dostáva moja matka. Viem, koľko zarába moja žena. Je asistujúca profesorka práva v Bratislave. Má 29 rokov skúseností, je expertka na občianske právo. Napriek tomu zarába len 1 000 eur. Štatisticky je priemerný plat na Slovensku okolo 900 eur, ale bežný plat je okolo 600 až 650 eur, bežná penzia je približne 300 eur. Nesťažujem sa, len konštatujem,“ povedal premiér pre Der Standard.
Darček za tisíce
Práve pasáž o manželke sa zdá mimoriadne zaujímavou. Je pravda, že Svetlana Ficová je advokátkou, ktorá učí na slovenskej škole a pracuje hlavne pre fyzické osoby. Jej plat bol až do terajších Ficových vyjadrení zahalený rúškom tajomstva. V minulosti Fico pre denník Sme povedal, že bývanie v luxusnej rezidencii Bonaparte pod Bratislavským hradom dokáže finančne zvládať aj vďaka manželkinmu platu. Mesačný nájom je okolo 2 650 eur. Rovnakú argumentáciu o svojej polovičke použil aj pred piatimi rokmi. Nový Čas vtedy zistil, že premiérove hodinky majú hodnotu 20 000 eur. „Bol to darček od manželky k viacerým sviatkom - od narodenín cez výročie svadby až po Vianoce. Dostal ich na prelome rokov 2008 a 2009,“ prezradil o Ficových luxusných hodinkách vtedajší šéf tlačového odboru vlády Braňo Ondruš.
Robert Fico do očí bijúci rozdiel medzi manželkinými výdavkami a tým, čo povedal rakúskemu denníku, vysvetlil tak, že v rozhovore hovoril iba o jej príjme z práce na vysokej škole. Tie druhé do „tisícky“ nezarátal. „Predseda vlády pri porovnávaní miezd na Slovensku a v Grécku hovoril konkrétne o zárobku manželky ako vysokoškolskej pedagogičky. Manželka premiéra má však aj dlhodobo príjmy z advokátskej činnosti, pričom informáciu o nich už v minulosti médiám transparentne a nad rámec zákona poskytla,“ konštatoval tlačový odbor Úradu vlády.
Čo ešte Fico v rozhovore povedal:
O utečencoch
- V doteraz uzatvorenej dohode je reč o 500 ľuďoch len raz. Ak by bol tento mechanizmus videný ako veľmi efektívny, sme ochotní pomáhať naďalej. Potom môžeme byť veľmi aktívni, pričom od všetkých migrantov očakávame, že sú disciplinovaní a budú tu dodržiavať zákony.
O svojej vláde
- Moja vláda je sociálnodemokratická a pravdepodobne by každý očakával, že sa nebudeme prihovárať za sporiacu, ale investičnú politiku. Ja ale chcem byť pragmatickým sociálnym demokratom. Verím, že je potrebné spojenie sporenia a investícií. Cez efektívne vymáhanie daní chceme dodatočne prijať 1,6 miliardy eur medzi rokmi 2014 a 2016 – bez navýšenia daní. Sme úspešní
O gréckej kríze
- To, čo sa stalo v Grécku, nie je moja zodpovednosť – ale každého politika v mieste. Politici boli volení. Za to, čo sa stalo v Grécku, nesú nakoniec zodpovednosť samotní Gréci. Keď sa ma len opýtate: Čo je lepšie v Grécku: šetrenie alebo investície?, povedal by som, že najprv šetrenie. A áno, je mi ľúto povedať to, ale bude to bolestivé.
O zodpovednosti za prílev migrantov
- Nechcem byť príliš kritický. Ale mám otázku: Kto bombardoval Líbyu? Kto zapríčinil problémy v severnej Afrike? Slovensko? Nie.
O bombardovaní krajín
- To je jedna vec, zvrhnúť diktatúru. Môže sa to pokladať za dobré a tlieskať, ale pritom je vždy otázka: Čo je plán B? Mne sa zdá, akoby v Líbyi, Sýrii a Iraku nebol žiaden plán B. Môže sa vždy povedať, v Taliansku je veľa utečencov. Ale tiež sa musí opýtať, ako k nim prišlo.