Už začiatkom augusta sa nasťahovali do zdevastovanej chalupy neďaleko kúpeľného mesta Dudince (okr. Krupina). Romantická usadlosť na samote má však aj svoju temnú stránku - dom má totiž strechu z eternitu. Ten obsahuje nebezpečnú látku azbest, ktorá môže pri nepretržitom vdychovaní spôsobiť aj rakovinu.
Dvanásť vyvolených súťažich sa momentálne nachádza v krásnej prírode neďaleko Dudiniec. Tu v bojových podmienkach obývajú rozsiahlu usadlosť, ktorá je však pre farmárov nebezpečná. Strešná krytina domu je totiž vyrobená z rakovinotvorného azbestu. Hoci táto látka patrí medzi prírodné materiály, spôsobuje veľmi vážne zdravotné ochorenie.
„Nebezpečenstvo azbestu spočíva v uvoľňovaní jeho vlákien do ovzdušia pri narušení povrchu materiálu obsahujúceho azbest. Inhalácia azbestových vlákien je spojená so zdravotnými poruchami, “ povedala pre Nový Čas Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva SR.
V minulosti boli eternitové strechy veľmi obľúbené, pretože boli odolné proti poveternostným podmienkam, ohňu i vode. V súčasnosti sú síce výroba a používanie výrobkov s obsahom azbestu už niekoľko rokov zakázané, stále sa však vyskytujú najmä na rodinných domoch a rekreačných objektoch, ktoré boli postavené pred mnohými rokmi.
Azbest spôsobuje rakovinu
Tak ako predošlí farmári, aj tohtoroční finalisti si v reality show pobudnú takmer štyri mesiace. Po celý čas budú žiť pod strechou z eternitu. „Pokiaľ je strecha stabilná, zaizolovaná a nedochádza k uvoľňovaniu azbestových vlákien, teoreticky nie je nebezpečná. Ak je však povrch materiálu s obsahom azbestu porušený, dochádza k uvoľňovaniu vlákien azbestu do ovzdušia,“ vysvetlila pre Nový Čas Zuzana Drobová. Farmári by však krytinu odstraňovať nemali. Azbest môže dať preč len firma s povolením. Podľa vyhlášky ho treba vyviezť na špeciálnu skládku. Nový Čas oslovil aj Markízu, tá do uzávierky na otázky nereagovala.
Prečo je eternitová strecha s Azbestom nebezpečná?
Zuzana Drobová, Úrad verejného zdravotníctva SR
- Eternit ako stavebný materiál je nebezpečný, ak obsahuje azbest. Patrí medzi prírodné vláknité minerály, ktorých prach (aerosól) má mikroskopické rozmery - preto je vdýchnuteľný. Vplyvom dlhodobej expozície azbestu môžu vzniknúť nenádorové i nádorové ochorenia. Pôsobenie azbestu na ľudský organizmus je spojené s inhaláciou (vdychovaním) azbestových vlákien. Má karcinogénny (rakovinotvorný) účinok na dýchacie orgány s dlhou dobou latencie (možné poškodenie zdravia sa môže prejaviť až po uplynutí 10 - 20 rokov od času expozície).
Tri ochorenia, ktoré spôsobuje:
1. azbestóza pľúc
2. rakovina pľúc
3. mezotelióm - rakovina obalov pľúc a hrudníka (pohrudnice) alebo brušnej dutiny (pobrušnice)