Takisto potvrdili, že všetká spomínaná energia sa vo vesmíre nakoniec stratí v strhujúcej ničote. Štúdia, ktorá sa zaoberala až 200-tisíc galaxiami je toho názoru, že vesmír nadobro zanikne za dva bilióny rokov. Teória o umierajúcom univerze vo svete nie je úplne neznáma, ale posledná analýza je doposiaľ najväčšia, ktorá tento scenár potvrdzuje. Vedci sa zamerali na skúmanie dvadsaťjeden vlnových dĺžok, od ultrafialových po infračervené. U všetkých sa potvrdil viditeľný pokles, píše Iflscience.com.
Výskumu sa venoval aj projek GAMA (Galaxy and Mass Assembly), ktorý sa zaoberá vesmírom a galaxiami. „Použili sme toľko vesmírnych i statických teleskopov na meranie energií vo viac ako 200-tisíc galaxiách v čo najväčšom rozsahu, koľko sme len mali k dispozícii,“ vyjadril sa pre médiá Simon Driver z medzinárodného centra astronomického výskumu v Austrálii.
Príčinou tohto javu je to, že hviezdy používajú vlastné pohonné látky, ktoré sa rozptyľujú ako svetlo a teplo. Keď niektoré z nich ukončia svoj život explóziou, môžu vďaka tomu vzniknúť nové hviezdy, čo je však v praxi málo pravdepodobné. Je možné, že aj to je dôvod, prečo sa vesmír stáva čoraz viac tmavším a chladnejším. Vedci sú však toho názoru, že univerzum sa stráca hneď niekoľkými spôsobmi, no stále nevedia nájsť odpoveď na to, ako vlastne v budúcnosti naozaj zanikne.