Agentúra AP uvádza, že starostovia a členovia zastupiteľstiev oboch miest sa pridali k náčelníkovi americkej Tichomorskej flotily pri kladení vencov a odhaľovaní novej pamätnej dosky na miestach japonského útoku z roku 1941, ktorý viedol ku vstupu Spojených štátov do vojny.
Nagaoka bývala pôsobiskom japonského admirála Isoroka Jamamota, "architekta" útoku na základňu v zátoke Pearl Harbor pri Honolulu. V posledných týždňoch druhej svetovej vojny sa stala terčom amerických náletov, pri ktorých zahynulo takmer 2000 ľudí. Napriek tomu dnes Nagaoka dnes patrí medzi sesterské mestá Honolulu, čo symbolizuje zmierenie medzi Američanmi a Japoncami.
"Chceli sme na toto 70. výročie konca vojny prísť do Pearl Harbor, kde sa začala, aby sme si uctili obete zo Spojených štátov i Japonska a vyslali odkaz mieru do celého sveta," povedal starosta Nagaoky Tamio Mori. Spomienkový obrad zavŕšili ohňostroje pripomínajúce biele chryzantémy, čo je druh kvetu, ktorý sa v Japonsku často používa na uctenie pamiatky zosnulých.
Výročie porážky v druhej svetovej vojne si dnes pripomenuli aj v samotnom Japonsku. Spomienka v Tokiu sa začala na poludnie miestneho času minútou ticha, teda v momente, keď cisár Hirohito 15. augusta 1945 v rozhlase oznámil kapituláciu. Hirohitov syn, 81-ročný cisár Akihito, pri tejto príležitosti vyjadril "hlbokú ľútosť" nad činmi svojej krajiny z minulosti a vieru, že takáto tragédia "sa nikdy nezopakuje".
Japonské bombardovanie Pearl Harbor zo 7. decembra 1941 si vyžiadalo životy približne 2400 amerických vojakov a námorníkov.