Podľa trojice poslankýň vládnej ĽS-HZDS, ktoré zmenu navrhli, by sa vysielaním priamych prenosov zlepšila informovanosť občanov o dianí v Národnej rade. STV v súčasnosti uvádza záznamy zo schôdzí v noci a môže ich krátiť.
Poslankyne Katarína Tóthová, Ľudmila Mušková a Zdenka Kramplová chcú, aby sa záznamy vysielali každý deň po rokovaní od 8:00 na druhom programe STV. Podľa nich sa totiž v súčasnosti objavujú v médiách informácie o dianí v parlamente v sploštenej alebo skreslenej podobe. "Vysielanie z rokovania Národnej rady je službou verejnosti, teda napĺňa podstatu činnosti STV, tak ako ju vymedzuje zákon," argumentovali poslankyne v dôvodovej správe k zákonu.
Posunutie novely na ďalšie rokovanie dnes podporilo 102 poslancov, teda aj opoziční zákonodarcovia. Pri záverečnom hlasovaní podporu už avizovala najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. "Ak si to želá dokonca vládna koalícia, aby občania mohli sledovať naše rokovanie intenzívnejšie a vo vhodnejšom čase, ja to môžem iba privítať," povedal ČTK Dzurinda. Opozičné KDH zas novelu podľa poslanca Martina Fronca zrejme nepodporí.
Tóthová dnes pred poslancami tvrdila, že terajšie krátené záznamy na STV neumožňujú občanom získať komplexné informácie o činnosti v parlamente. Ich vysielanie v nočných hodinách je podľa nej navyše nevyhovujúce.
STV tento návrh už skôr kritizovala. Podľa riaditeľa STV Radima Hrehu by štát nemal zasahovať do programu televízie.
Záujemcovia o rokovanie parlamentu môžu doposiaľ okrem nočných záznamov na STV využiť napríklad aj obrazové či zvukové záznamy, ale aj textové prepisy z rozpráv na internetovej stránke Národnej rady. Existujú aj tlačené prepisy z rokovaní, ktoré si občania môžu vyžiadať priamo v parlamente.
STV bude možno vysielať nekrátené záznamy zo schôdzí parlamentu
BRATISLAVA - Verejnoprávna Slovenská televízia (STV) bude možno od septembra vysielať nekrátené záznamy zo schôdzí parlamentu, a to vždy nasledujúci deň. Národná rada dnes totiž súhlasila s posunutím príslušného návrhu novely zákona o STV do ďalšieho rokovania. Predlohu podporila aj opozícia.