Na druhej strane však na väčšine územia hrozia silné búrky. Cez víkend víchor narobil škody v Bratislave a v Piešťanoch dokonca zrušili narýchlo festival, kde bolo asi 10 000 ľudí. Hoci ešte víkend bol na väčšine územia horúci, na mnohých miestach ho schladili búrky. A tak po tom, ako pred pár dňami meteorológovia vydávali z dôvodu horúčav výstrahy, teraz varujú pred búrkami. Búrka s lejakom a so silným nárazovým vetrom sa prehnala v sobotu večer západným Slovenskom. V Bratislave padali ľadové krúpy s priemerom 2 cm a v centre mesta na Hviezdoslavovom námestí vyvrátilo stromy. Boli zaplavené aj viaceré ulice.
V Piešťanoch usporiadatelia predčasne ukončili festival Grape, na ktorý prišlo asi 10 000 ľudí. Rozhodnutie o ukončení celej akcie padlo krátko pred polnocou. „Nechceli sme riskovať, aby niekoho z divákov zasiahol blesk, preto sme celý festival radšej predčasne ukončili. Ľudia to pochopili a som presvedčený, že sme urobili dobre,“ povedal usporiadateľ Ján Trstenský. Hoci u návštevníkov to vyvolalo nevôľu, takýto krok bol pochopiteľný. V roku 2009 búrka zvalila na festivale Pohoda stan a dvaja mladí ľudia zomreli.
Silný vietor spojený s lejakom a bleskami sa prehnal aj časťou Nitrianskeho kraja. „Najviac zásahov mali hasiči v okrese Topoľčany, kde odstraňovali spadnuté stromy nielen v Topoľčanoch, Solčanoch, Rajčanoch či Tovarníkoch, ale pomáhali aj v obci Práznovce, kde vietor strhol strechu z domu, v obci Rajčany pri odstraňovaní stromu spadnutého na elektrické vedenie či pri odstraňovaní stromu spadnutého na železničnú trať v obci Krušovce,“ uviedol Viliam Pánsky, hovorca krajských hasičov v Nitre.
Takéto video z búrky v obci Hul nám poslal čitateľ Vojtech:
Búrky schladili aj Vysoké Tatry. Turistu (39) pod Kriváňom zasiahol blesk. Mal obrovské šťastie, pretože v blízkosti boli českí turisti, ktorí privolali pomoc. „Krátko po udalosti si turista nevedel spomenúť ani na to, ako sa volá,“ povedal jeden zo svedkov. Aj keď muž nemal vážne zranenia, leteckí záchranári ho previezli do nemocnice. Výrazné ochladenie dorazilo i do Álp - na niektorých miestach napadal po dlhých mesiacoch sneh. Podľa meteorológov je tak zrejmé, že pekelné horúčavy má Európa už nadobro za sebou.
Bolo to strašné
Karolína (22): „Rozhodnutie štábu o predčasnom zrušení koncertu chápem a schvaľujem. Aj keď bola zábava výborná, pokračovanie v takom počasí asi nebolo možné. Ja sa osobne veľmi bojím búrky a pre mňa to bolo doslova strašidelné.“
Meteorologička Miriam Jarošová: Výdatné dažde čakajte najmä na západe
Konečne nastupuje chladnejšie počasie. „Pondelok bude oblačný až zamračený, na mnohých miestach poprší a ešte stále sa môžu objavovať aj búrky, a to najmä v strede a na východe Slovenska. Tropická teplota, ktorá je aspoň 30 °C, je pravdepodobná už len na juhovýchode Slovenska, inak bude od 21 do 27 °C,“ predpovedá známa meteorologička Miriam Jarošová.
Aj zajtrajšok má byť zamračený, na viacerých miestach treba čakať dážď a prehánky a stále sa môžu objavovať aj búrky. Oblačnosť sa bude postupne zmenšovať až v stredu popoludní. „Na západe Slovenska však bude oblačnosti veľa a dážď bude výdatný. Denná teplota bude netypická - bude mať hodnoty, aké u nás boli v uplynulých dňoch v noci, teda od 19 °C na severe Slovenska do 26 °C na juhu.“
Aké boli rekordné horúčavy
Najviac
denných rekordov padlo v stredu 12. augusta. „Napríklad v Kuchyni pri Malackách bolo 37,9 stupňa Celzia, v Lučenci 37,3, v Piešťanoch a Nitre 38 stupňov Celzia,“ uviedla Jana Čerbová zo SHMÚ.
Až 14
tropických dní s teplotami nad 30 °C za sebouzažili Slováci odzačiatku augusta.
Úroda
obilnín môže byť podľa odborníkovdruhá najvyššia za poslednýchdesať rokov. Ale nedarilo sa krmovinám, ako je napr. lucerna, a cho-vatelia dobytka sa obávajú nedostatku krmiva.
Sucho
potrápilo slovenské rieky. Niekde prietoky klesli až pod 30 % dlhodobých priemerov, napr. na Belej v Podbanskom, vo Varínke v Stráži, v Rajčianke, v Poluvsí či na Topli v Hanušovciach.
V najchladnejšej obci
Oravskej Lesnej namerali rekordnú teplotnú hodnotu 32,6 °C.