Problém je v tom, že premiér Robert Fico chce nižšiu daň na vybrané druhy, podľa potravinárov tak diskriminuje výrobcov. Čo na to hovorí odborník? Aké dane na potraviny majú v okolitých krajinách?
Dva druhy mlieka, maslo, najčastejšie kupovaný chlieb a čerstvé mäso. Iba na tieto potraviny bude DPH od januára 2016 o 10 percent nižšia. Všetky ostatné budú mať doterajšiu daň 20 %. Potravinári chvália vládu za strategické rozhodnutie, pretože máme zatiaľ jednu z najvyšších daní na potraviny v Európe. Zároveň však požadujú celoplošné zníženie, nielen pri vybraných komoditách.
Inak to môže spôsobiť diskrimináciu výrobcov, nerovnosť a tiež komplikovaný výber daní. Dokonca argumentujú, že „zavedenie opatrenia do praxe bude sprevádzané snahou obchádzať legislatívu, rovnako aj snahou o daňové úniky“. Pýtali sme sa ministerstva pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, či neplánujú rozšíriť zoznam. Odpísali len, že „predmetnú problematiku“ komunikujú s rezortom financií.
Podľa šéfky potravinárskej komory Jarmily Halgašovej je možné až dvojité zníženie dane. „Napríklad v Českej republike je DPH na potraviny 15 percent všeobecne a na základnú detskú výživu znížená až na 10 percent. V Maďarsku je 18 percent a 27 percent tzv. hamburgerová daň, ktorá sa vzťahuje na potraviny s prekročeným limitom cukrov, tukov a soli,“ dodala Halgašová.
Aká je DPH na potraviny v iných krajinách?
Česko základné potraviny 15 % + 10 % na detskú výživu
Maďarsko všetky potraviny 18 % + 27 % hamburgerová daň
Poľsko jedlo 5 %
Chorvátsko základné potraviny 0 %
Slovinsko všetky potraviny 10 %
Rakúsko základné potraviny 10 %
Nemecko základné potraviny 7 %
Odborník: Návrh vlády nemá zmysel
Ľubomír Drahovský, analytik trhu
- Za predpokladu, že to nebude celoplošné zníženie DPH na 10 % na všetky základné potraviny, tak to nebude mať zmysel. Pretože spotrebiteľ pri denných nákupoch, ktoré sa pohybujú okolo päť eur, zníženie ceny takej malej časti sortimentu potravín ani nepocíti. Samozrejme by sa nemalo týkať alkoholu a piva. Okrem toho vláda nemôže povedať, keďže sme členovia EÚ, že sa to týka iba domácich potravín, pretože potraviny z dovozu by boli diskriminované, a to sa nedeje v žiadnom členskom štáte.