Košičan Vladimír Škultéty (32) sa za tridsaťdva rokov svojho života dokázal naučiť neuveriteľných 19 jazykov, ktorými sa dokáže dohovoriť. Plynulo, bez najmenších chýb, ovláda šesť cudzích jazykov a len toto číslo ho dostáva nad akýkoľvek slovenský priemer. Slovák sa dostal prvýkrát do povedomia verejnosti, keď zverejnil na serveri Youtube video, v ktorom hovorí vety práve vo všetkých jazykoch, ktorými sa vie dorozumieť. Navyše, bez akéhokoľvek prízvuku. Za pár hodín si ho pozrelo takmer tristotisíc ľudí z celej planéty. Prečo sa Vlado vôbec rozhodol stať sa polyglotom - človekom ovládajúcim viac ako šesť cudzích jazykov?
„Hovoril som viacerými jazykmi ako dieťa a prešlo to do vyššieho veku. Nemám momentálne žiadny jazykový cieľ. Chcem sa zdokonaliť v tých 19, ktorými hovorím. V budúcnosti k nim možno pridám ešte kórejčinu,“ prehovoril pre Nový Čas Vladimír, ktorý pracuje, pochopiteľne, ako tlmočník angličtiny a čínštiny. Obdivuhodné je, že Vladimír nie je žiadny veľký cestovateľ. Istý čas sa síce zdržiaval v USA, vo Veľkej Británii, v Taliansku, Rakúsku, Česku a na Taiwane, ale ináč sa v rečiach zdokonaľuje samoštúdiom u seba doma. „Dokonca som nebol napríklad v žiadnej krajine, kde sa hovorí po španielsky, či v Iráne, aj keď perzštinu viem,“ poukázal Vlado na svoj jazykový paradox.
U nás vyštudoval medzinárodné vzťahy a čínštinu. Štúdiu sa venoval na Taiwane, v Česku a Taliansku. V iných krajinách len dovolenkoval.
Osem rokov
Na to, aby sa Košičan mohol dostať do historických tabuliek, paradoxne, jeho 19 jazykov nestačí. Podľa rôznych zdrojov totiž český rodák a filozof František Lorenz, ktorý je dnes už nebohý, sa dokázal dohovoriť viac ako v stovke cudzích jazykov. V rebríčkoch športovcov jednoznačne vedie hokejista Zdeno Chára (38). Ten hovorí šiestimi jazykmi. Na svete sa nachádza niekoľko výnimočných ľudí-polyglotov, ktorí sa dokonca pravidelne stretávajú na veľkých konferenciách.
Vladimír položil základ svojho úspechu už v detstve. „Naučil som sa najprv slovenčinu a angličtinu, potom prišla maďarčina. Moje prvé slová boli v slovenčine ‚práčka perie‘, lebo som sedel stále pred pračkou a asi sa mi zdalo zaujímavé, ako sa točil ten bubon. Najťažšie je to s čínštinou. Učím sa ju osem rokov a stále nie som spokojný,“ vymenoval zaujímavosti svojej jazykovej výbavy. „Keď som bol malý, išlo to všetko samo, rýchlo, bez námahy. Pamätal som si veci na prvé počutie,“ zaspomínal si.
Milovník triatlonu zvláda na výbornú angličtinu, čínštinu, nemčinu, taliančinu, ruštinu a maďarčinu. „Ak by som bol pár týždňov v Španielsku a vo Francúzsku, tak by som do tohto zoznamu pridal aj tie. Nejaké výrazné problémy mi nerobí portugalčina, poľština, srbčina či perzština. Keď som sa venoval ostatným jazykom, dohovoril som sa nimi celkom dobre, ale veľa zabúdam, takže musím ich veľa trénovať,“ vysvetlil Vladimír, ktorý zvládne v cudzích jazykoch aj písať.
Bez nadávok
U mnohých ľudí z rôznych krajín sveta je zaužívanou metódou učenia nových jazykov to, že sa ako prvé od svojich kamarátov z iných štátov naučia vulgarizmy. V prípade Vladimíra to je inak. „Sústredím sa učiť spojenia typu ‚Ako sa povie...?‘, ‚nerozumiem, zopakujte to ešte raz‘ a ‚ďakujem‘,“ povedal mladý tlmočník, ktorý si obľúbil hlavne kantončinu, maďarčinu a ruštinu.
To, čo prežíva v hlave, keď chce niečo preložiť do špecifického jazyka, vie len on sám. Pre bežného človeka chaos, pre neho poriadok a systém. „Je ťažké to opísať. Hocikto, kto hovorí dobre nejakým cudzím jazykom, to zrejme tiež ťažšie vysvetlí. Je to veľmi automatické. Ako keď napr. tenista zahrá ten istý úder 100 000-krát. Veľmi nad tým nerozmýšľa,“ uzavrel Vladimír, ktorý sa jazykom a cestovaniu venuje na svojom blogu Foreverastudent.com.
Odborník: Maximum pre Slovákov je päť jazykov
To, že je Vladimírov prípad výnimočný, bez debaty potvrdil aj Peter Kollárik z jazykovej školy Royal School. „Za desať rokov praxe som sa stretol so Slovákmi, ktorí zvládajú maximálne päť základných jazykov ako angličtinu, nemčinu, španielčinu, francúzštinu a ruštinu. Z exotických jazykov to je čínština, ale nepočul som o nikom, kto hovorí až 19 jazykmi,“ povedal Kollárik, podľa ktorého závisí od každého individuálne, za aký dlhý čas sa novú reč naučí. „Niekto na to potrebuje štvrtinu z času iného študenta. Niektorí ľudia to berú ako koníček aj po svojej päťdesiatke, niektorí to robia kvôli práci,“ uzavrel odborník s tým, že niekomu to trvá rok, inému päť rokov.
Vladove pozdravy v 19 jazykoch
- slovensky, česky, maďarsky, anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky, španielsky, rusky, čínsky, holandsky, portugalsky, poľsky, rumunsky, perzsky, taiwansky, japonsky, srbsky, kantonsky
Ako sa učiť, Vladove rady:
- počúvať veľa videí
- učiť sa z kontextu
- čo najskôr začať nimi hovoriť
- čítať knihy so slovníkom