Podľa Dzurindu to svedčí o politickej direktíve strany Smer-SD a odhaľuje to jej charakter. „Sama seba zaradila medzi strany spred novembra 1989. November bol o návrate Čechov a Slovákov do Európy. Prvého mája 2004 sa nám to podarilo,“ povedal Dzurinda s tým, že je osobne veľmi zvedavý, ako bude toto hlasovanie vysvetľovať Robert Fico v Strane európskych socialistov (PES). „Doposiaľ Fico vysvetľoval blokovanie zo strany PES ako problém Slotu a SNS, ale toto je problém samotnej strany Smer,“ dodal Dzurinda.
Podľa Jany Laššákovej (Smer-SD) je 1. máj sviatkom práce. „Nie je dôvod, aby sme 1. máj podporovali ešte ako pamätný deň. Tých pamätných dní máme dosť,“ povedala Laššáková s tým, že v strane nechceli význam tohto dátumu ako Sviatku práce zatlačiť do úzadia.
Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorý predložila Tatiana Rosová (SDKÚ-DS), poslanci aj bez hlasov Smeru-SD odporučili do druhého čítania. Rosová v ňom navrhla, aby sa 1. máj stal pamätným Dňom pristúpenia Slovenskej republiky k Európskej únii (EÚ).
Rosová návrh odôvodňuje tým, že vstupom Slovenska do EÚ 1. mája 2004 sa zavŕšil proces, ktorý sa začal demokratickými zmenami po 17. novembri 1989 a vznikom samostatnej SR v roku 1993. Pripomínať si ho má podľa Rosovej logický i symbolický zmysel, lebo práve na Sviatok práce si treba pripomínať, že jedna z najdôležitejších historických udalostí v novodobej histórii Slovenska je výsledkom práce všetkých občanov Slovenska.
Dzurinda: Smer-SD sa zaradil medzi strany spred novembra 1989
BRATISLAVA - Hlasovanie poslancov Smeru-SD, z ktorých ani jeden nepodporil návrh na vyhlásenie 1. mája za pamätný Deň pristúpenia Slovenska k Európskej únii, považuje predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda za zarážajúce a škandalózne.