Práve ich špecialisti dali hlavy dokopy a na základe výsledkov práce vedca Petra Jansa začali vyvíjať liek proti HIV. Financovanie prelomovej vakcíny prevzala pod záštitu gigantická farmaceutická spoločnosť. Český „výrobok“ by HIV mal poraziť definitívne. Podľa odborníka je jeho úspešné dokončenie otázkou času. Dočkajú sa vytúženej medicíny aj tí infikovaní Slováci, ktorých počet z roka na rok narastá?Výrazný krok vpred spravil český vedec Petr Jansa, pracujúci v USA. Vytvoril totiž natoľko účinnú molekulu, že ňou očaril svojho zamestnávateľa, spoločnosť Gilead Sciences. Tá je do projektu rozhodnutá investovať milióny. Američania začali na jej ďalšom vývoji pracovať spoločne s českými vedcami z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied. V laborátoriách v Prahe vzniká látka, ktorá môže znamenať historický prelom v zdravotníctve.
„Pracuje na tom šesťčlenný tím chemikov. Po štrnástich mesiacoch dali látku dohromady. Spoločne pracovali s kolegami z USA, s ktorými každý piatok konzultovali nové objavy,“ informovala hovorkyňa ústavu Irena Krumlová. „Jedinečnosť tejto látky je v tom, že odstránila nežiaduce účinky, predovšetkým v oblasti ochorenia obličiek,“ uviedla.
Pokusy
Na to, aby sa liek dostal priamo k ľuďom, si ešte infikovaní pacienti budú musieť počkať, možno aj desať rokov. „Látka by mala tlmiť funkciu dôležitej súčasti vírusu, a teda ho zablokovať, aby ďalej neškodil. Vírus totiž rýchlo mutuje, preto sa používa kombinácia niektorých látok, ktoré by tomu mali zabrániť,“ uviedol Martin Fusek z ústavu. Jeho kolegovia nakoniec vyberali z viac ako 600 vzoriek jednu látku a dve náhradné. Nová látka by mala byť súčasťou tabletky, ktorá obsahuje niekoľko prípravkov proti HIV. Keďže účinok novej látky by mal byť omnoho silnejší, pacienti by liekov brali menej.
Miliardová investícia
Zásluhu na tomto úspechu má aj geniálny profesor Antonín Holý († 75), ktorý vynašiel rad iných liekov a učil samotného Petra Jansa. Navyše, ústav za každú predanú vytvorenú látku dostal od roku 1990 viac ako 55 miliónov eur. V prípade lieku na HIV by teda získal aj po tejto stránke. Dovtedy musí nová látka prejsť podľa sexuológ Ivana Kubiša náročnou kontrolou amerických úradov, aby ju dovolili vyrábať a distribuovať pacientom po celom svete.
Hiv a Aids
- Pacienti pociťujú príznaky infikovania HV 2-3 týždne po nakazení. Sú to bolesť hlavy, malátnosť, zväčšené lymfatické uzliny či zvýšená teplota. Potom nasleduje 6- až 12-ročné obdobie bez symptómov, počas ktorého sa vírus v organizme rozširuje a oslabuje imunitu, čo vedie k chorobe AIDS. Tá sa už prejavuje vážnymi príznakmi ako onkologické autoimunitné a nervové ochorenia a končí sa smrťou pacienta.
- Vírus HIV napáda imunitný systém človeka a tak znižuje jeho obranyschopnosť.
- Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa počet infikovaných Slovákov zvyšuje. Minulý rok ich bolo najviac v histórii - 83. Od roku 1985 to je 777 prípadov, 56 zomrelo.
Sexuológ Ivan Kubiš: Účinná látka príde čoskoro
Aký je momentálne stav s liekmi proti HIV?
- Stopercentne účinný liek stále neexistuje. Sú iba také liečivá, ktoré do určitej
miery potláčajú prejavy ochorenia AIDS a podla oficiálnych správ tak predlžujú
život o niekoľko rokov.
Ako prebieha ich vývoj?
- Veľmi náročné, lebo je ťažké zobrať si pacientov, ktorých liečiť nebudete a porovnávať ich s tými, ktorých liečiť budete. Sú však aj ojedinelé správy,
keď bol pacient pozitívny a po nejakých kontrolách odrazu negatívny.
Aká je budúcnosť?
- Stále beží a verím, že bude úspešný. Téma HIV/AIDS sa týka množstva ludi,
počet pacientov sa zvyšuje, takže záujem aj financie určite na to sú. Je to otázka niekoľkých rokov, keď bude objavený.
Ako prebiehajú testy nových látok?
- Vedci skúšajú účinok rôznych molekúl v rôznych podmienkach. Testujú ich najprv na zvieratách, potom na ľuďoch. Firmy ich od nich kupujú a tie ich financujú. Ide o veľké peniaze. Závisí od schopnosti vedcov, ale aj od šťastia a záujmu farmaceutických
spoločností, ako sa posunieme ďalej.
Smrtiaci vírus a uznávané osobnosti
Makgatho Mandela († 54)
Syn juhoafrického lídra a mierotvorcu Nelsona Mandelu († 95). Venoval sa právu a po sebe zanechal štyroch synov. Až po jeho smrti lekári zistili, že aj jeho manželka zomrela na AIDS. Jeho smrť vyvolala po celej Afrike diskusie o vážnom ochorení. Nelson Mandela ľudí vyzval na zvýšenú prevenciu.
Ondrej Nepela († 38)
Najúspešnejší slovenský športovec 20. storočia, osemnásťnásobný majster ČSSR, päťnásobný majster Európy, trojnásobný majster sveta a držiteľ zlatej olympijskej medaily. Hviezdny krasokorčuliar zomrel na zápal pľúc v Nemecku. Žiadny oficiálny zdroj nikdy nepotvrdil, že išlo o HIV.
Magic Johnson (56)
Pred sezónou 1991/92 sa počas testov dozvedel krutú diagnózu. HIV sa infikoval podľa svojich slov od jednej zo svojich mileniek. Okamžite ukončil športovú kariéru v basketbalovej NBA. Napriek tomu sa vďaka veľkej podpore do ligy aj do reprezentácie vrátil. Žije dodnes.
Ofra Haza († 42)
Speváčka pôvodom z Izraela sa pre svoj obdiv k arabskej kultúre stala mierovým mostom medzi štátmi Blízkeho východu. Jej piesne dosahovali v rodnej krajine rekordné predaje. Úspech zožala aj na Eurovízii. Ochorením sa infikovala od vlastného manžela, ktorý ho dostal počas krvnej transfúzie.
Freddie Mercury († 45)
Najznámejšia obeť zákerného ochorenia. Spevák skupiny Q v histórii skonal v novembri 1991, iba 24 hodín po tom, ako vo verejnom vyhlásení prvýkrát prehovoril o svojej chorobe, o ktorej médiá špekulovali roky. Zabil ho zápal pľúc spojený s komplikáciami spôsobenými AIDS.