Nový Čas testoval predajne v hlavnom meste a zistil, že za gastrolístky si bez problémov kúpite alkohol aj cigarety. Bokom neostáva ani drogistický a spotrebný tovar. Záleží na zmluvnom vzťahu medzi dodávateľom a odberateľom poukážok. Podľa Zákonníka práce je stravný lístok poukážka na teplé hlavné jedlo a vhodný nápoj, ktorú podľa platných zákonov musí zabezpečiť zamestnávateľ. Čo je však vhodný nápoj, legislatíva nešpecifikuje.
Preto chýbajú kontrolné páky, na základe ktorých by mohla Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) obchodníkov sankcionovať. „Umožnenie platby stravnými poukážkami vrátane vymedzenia tovaru, ktorý je možný za tieto poukážky nakúpiť, nie je predmetom kontroly SOI, pretože ide o platbu jedálnym kupónom ako ceninou,“ vysvetľuje hovorkyňa kontrolného orgánu Danica Krkošová. Gastrolístky sa tak môžu využívať aj na nákup iných tovarov ako určených na jedlo. „Ak predávajúci akceptuje úhradu takého tovaru, je to už na jeho rozhodnutí,“ dodala Krkošová. Obchodník tak môže predať kupujúcemu za gastrolístky bielu techniku, drogériu alebo dokonca aj zbrane.
Gastrolístky v parlamente
O tom, ako zabrániť zneužívaniu gastrolístkov na nákup iného tovaru, sa rokovalo aj na májovej schôdzi parlamentu. Opoziční poslanci Juraj Droba (SaS) s Miroslavom Kadúcom (OĽaNO) predložili návrh na zrušenie stravných poukazov. „Súčasná právna úprava zo zákona zabezpečuje výhody sprostredkovateľským subjektom prostredníctvom pravidelného príjmu. Na druhej strane pre zamestnávateľov a pre reštauračné zariadenia to predstavuje zvýšené výdavky, ktoré by mohli pri svojej činnosti ušetriť, respektíve použiť inak,“ vysvetlil pre Nový Čas poslanec Droba. Novela zákona napokon neprešla, proti boli sociálni demokrati. Stravné lístky dodnes využívajú vo veľkom najmä malé reštauračné zariadenia pri „menu“ obedoch. Poukazy sa totiž ľahko stávajú nástrojom ich následného zneužitia. Majitelia reštaurácií využívajú tieto gastrolístky na výhodné nákupy v obchodných reťazcoch. „Vďaka tomu ušetria tisíce eur na províziách, ktoré by museli zaplatiť gastrolístkovým firmám,“ prezradil Novému Času zdroj z obchodného reťazca. Takýto postup nezakazuje žiaden zákon.
Vydavatelia straveniek v tom majú jasno
PAVOL JANDZIK, riaditeľ spoločnosti DOXX-stravné lístky:
- Naša spoločnosť má s prevádzkami, ktoré akceptujú naše stravné lístky, jeden typ zmluvy, v ktorej sa o. i. píše: Pod pojmom poskytovanie stravovacích služieb rozumejú zmluvné strany povinnosť poskytnúť zamestnancom najmä jedno teplé hlavné jedlo vrátane vhodného nealkoholického nápoja v súlade so Zákonníkom práce a s inými právnymi ustanoveniami.
ANNA LAŠOVÁ, marketingová manažérka Le Cheque Dejeuner, s. r. o.:
- Pri zabezpečovaní poskytovania stravovania striktne dodržiavame ustanovenia Zákonníka práce. Takto máme uzatvorené aj zmluvy so stravovacími zariadeniami bez akýchkoľvek výnimiek.