Budú sa presúvať z Nemecka na cvičenie do Maďarska. V Českej republike to vyvolalo silné emócie. Aktivisti, ktorí to vnímali ako provokáciu Ruska, ho chceli zablokovať. Čo hovoria na presun Američanov poslanci a analytik?
Konvoj by mal cez slovenské územie do Maďarska prejsť v čase od 12. do 19. septembra. Presné miesta jeho pohybu ministerstvo obrany zatiaľ neprezradilo. „Vieme plánovací horizont, konkrétny deň prechodu sa ešte spresňuje,“ povedal zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Pavel Macko. Američanov by malo byť zhruba 500 a so sebou budú mať vyše 100 kusov kolesovej a zabezpečovacej techniky. Ide predovšetkým o obrnené vozidlá Stryker.
Vojaci sa u nás pravdepodobne aj zastavia a zvedavci si budú môcť pozrieť ich techniku. Na všetko bude dozerať štátna a vojenská polícia, keďže na generálnom štábe zaznamenali aj negatívne hlasy na margo konvoja. „Berieme to ako výcvik. Apelujem preto na všetkých, nešpekulujme, nepodliehajme panike a nerobme z toho nič mimoriadne,“ dodal Macko. Americkí vojaci budú taktiež súčasťou cvičenia Slovak Shield na Lešti od 8. septembra do 2. októbra, ktoré bude zamerané na udržanie celistvosti štátov NATO.
Čo na to poslanci
Ľuboš Blaha (Smer), predseda európskeho výboru
- Mne sa takéto signály, ktoré považujem do veľkej miery za antiruské, nepáčia. Dávam prednosť mierovému dialógu, a nie takýmto prejavom militarizmu.
František Šebej (Most), predseda zahraničného výboru
- Považujem to za absolútne samozrejmú súčasť toho, že sme súčasťou NATO. Pokiaľ sa má nejaké technika dostať do Maďarska z Nemecka, kadiaľ by mala ísť, keď nie cez Slovensko?
Otto Brixi (Smer), člen európskeho výboru
- Tým, že je Slovensko členom NATO, považujem to za úplne prirodzené. Ak vychádzame z hľadiska výcvikovej alebo logistickej podpory v ústrety svojim partnerom, je to v poriadku.
ANALYTIK: Je to signál pre Rusko
„Organizovať cvičenia NATO v období, keď je takáto situácia na Ukrajine, je veľmi dôležité. Je prirodzené, že im umožníme prejsť cez naše územie, keď sa zúčastňujú na cvičení v zahraničí. Nehľadal by som za tým nič iné. Na základe skúsenosti USA, ktoré majú z Českej republiky, dávajú signál Slovenskej republike, ale aj vonku, že spojenci tu sú a sú pripravení zasiahnuť, keď bude treba,“ povedal bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.