V tkanive mal zápal a výrastok a lekári chceli predísť celkovej výmene kĺbu. Hlava štátu však neabsolvovala zákrok v slovenskej nemocnici, ale v českej fakultnej nemocnici v Plzni. Prezidentská kancelária tvrdí, že mu Česko odporúčali lekári z nemocnice ministerstva vnútra, pod ktorú spadá. Tá však tvrdí niečo iné. Ako je to možné? Kiskova operácia v Česku vyvoláva veľké otázniky. Prezidentský palác tvrdí, že lekári ministerstva vútra spolu s podpredsedom Slovenskej spoločnosti pre artroskopiu a športovú traumatológiu Jánom Grauzelom odporučili Kiskovi operáciu „na niektorom vysokošpecializovanom pracovisku v zahraničí, medzi ktoré patrí aj Fakultná nemocnica v Plzni.“
Podložili to aj papierom z nemocnice, kde nechýba podpis riaditeľa. Ministerstvo vnútra však tvrdí, že prezident si vybral Plzeň sám a oni mu odporučili slovenskú nemocnicu. „Nemocnica sv. Michala vzhľadom na to, že daný operačný zákrok nerobí, odporučila prezidentovi operáciu v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku,“ sprostredkovalo vyjadrenie nemocnice tlačové oddelenie ministerstva vnútra. Podľa ministerstva zdravotníctva zdravotná poisťovňa preplatí Kiskovu zahraničnú zdravotnú starostlivosť do tej sumy, akú by mu uhradila u nás.
Prezident podstúpil miniinvazívnu artroskopickú operáciu bedrového kĺbu včera dopoludnia. V plnej narkóze ho plzenský lekár Petr Zeman (38) operoval asi hodinu a pol. Krátko po zákroku ho navštívila aj manželka Martina a dve malé deti. Zákrok sa podaril, prezidenta by mali prepustiť v sobotu, no dva až tri týždne bude musieť nosiť barly. „Rekonvalescencia trvá väčšinou 6 týždňov. Zatiaľ to nebol nález, ktorý by bol indikovaný k výmene kĺbu, ale keby sa neošetroval, tak by časom k tomu určite došlo,“ povedal Zeman.
Podľa hovorcu Romana Krpelana Kisku kĺb na pravej nohe dlhodobo bolel, preto podstúpil konzervatívnu formu liečby, ktorá nepriniesla želaný účinok. Prvé, čo začal riešiť po prebudení z narkózy, bola letecká tragédia. „Každý deň umierajú ľudia, ale takéto tragédie nám pripomínajú, aký je život krehký,“ napísal na sociálnej sieti prezident. Bedrový kĺb potrápil aj jeho predchodcu Ivana Gašparoviča, vymieňali mu ho v Bratislave.
Prvá slečna Natália: Tato je silný chlap
Ako to s našou hlavou štátu dopadne, sledovali najmä jeho najbližší. V nemocnici ho navštívili manželka Martina a malé deti, ktorí z Popradu cestovali 9 hodín v noci. Najstaršia dcéra za ním nebola. Mala pracovné povinnosti mimo Česka. „Každá operácia, či menšia, či väčšia, vzbudzuje strach a nikdy neviete, či budú komplikácie. Našťastie je tato silný a zdravý chlap a všetko dobre dopadlo,“ povedala Natália. Radosť, že sa to podarilo, mal aj prezidentov otec Andrej. „Trápilo ho to už dlhšie, no nedal to na sebe vedieť. No keď to už bolo veľmi bolestivé, tak to musel riešiť. Choroba a bolesť si nevyberá,“ povedal Kiska starší.
Dáva signál ostatným
„Bola to slobodná voľba prezidenta. Ako verejne činná osoba dáva signál viacerým občanom. Čo sa týka jeho prístupu k nášmu zdravotníctvu. Ľudia sa môžu rozhodovať podľa neho," povedal riaditeľ nemocnice Ružomberku Jozef Ježík.“
Čistý zákrok u športovcov
Ortopéd Jozef Vojtašák:
Artroskopia je operácia šetriaca kĺb a zachovávajúca kĺb. Dosahujeme ňou dobré výsledky. Najväčší prínos je aj v tom, že môžeme chorobný stav operačne liečiť už v skoršom štádiu, a tak oddialiť implantáciu umelého kĺbu. Často operujeme aj mladých športovcov. Tieto operácie vykonávame vďaka no vým technickým a operačným možnostiam artroskopie.