Podľa lekára Bratislavského samosprávneho kraja Valeriána Potičného (SDKÚ-DS) sa minula napriek dobrému úmyslu účinku. Ako dnes poukázal, právnu normu si zúčastnené strany vykladajú rôzne. "Zákon je nejednoznačný, nedáva jednoznačné odpovede, ako sa má postupovať," povedal. Upozornil, že niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa snažia obchádzať zákon, ktorý im zrušil okrem iného možnosť vyberať poplatok za prednostné vyšetrenie. Poplatky sa tak majú vyberať cez tretie spoločnosti, v jednom takomto prípade podľa Potičného kraj už začal samosprávne konanie. Podrobnosti prezradiť nechcel. V prípade, že ambulancia či poliklinika podmieňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti poplatkom, hrozí im na základe novej legislatívy pokuta do výšky 16.000 eur.
Výsledkom novej legislatívy, ktorá v praxi funguje necelé dva mesiace, má byť aj vznik nových či zvýšenie ostatných poplatkov, napríklad pri vystavení potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti pre zbrojný preukaz. Potičný preto navrhuje na úrovni kraja stretnutie so zástupcami poskytovateľov, na ktorom by sa dohodli pravidlá vyberania poplatkov. Šéf BSK Pavol Frešo (SDKÚ-DS) vidí riešenie v zmene legislatívy. "Fakt, že v tejto poplatkovej fantázii my nemáme žiadne vážnejšie právomoci ako župa a zároveň sme povinní to kontrolovať a usmerňovať celý chod, čo sa týka zdravotníctva, robí stále väčší a väčší chaos," doplnil.
Ministerstvo zdravotníctva nevylučuje, že tému poplatkov opäť otvorí. "Od začiatku tvrdíme, že k téme je možné sa vrátiť až po určitom období zákona v praxi," reagoval hovorca rezortu Peter Bubla s tým, že ministerstvo v súčasnosti zbiera podnety a rokuje so zástupcami zainteresovaných. Pripustil, že aj ministerstvu pacienti nahlásili prípady, kedy im ponúkali ošetrenie na termín za poplatok. Poukázal, že kompetenciu konať v týchto prípadoch majú samosprávne kraje.
Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora je po možnosti prednostného ošetrenia za poplatok veľký dopyt zo strany pacientov. Nechce, aby sa platná legislatíva obchádzala, navrhuje preto umožniť lekárom ambulovať v rámci ordinačných hodín aj mimo verejného zdravotného poistenia. Pacienti by si tak za ošetrenie zaplatili sami. Problémom však je, že by im v takomto prípade zdravotné poisťovne nepreplatili ani lieky. Otázku preto asociáciu rieši s ministerstvom, v súčasnosti čaká na jeho stanovisko. Za najlepšie riešenie však považuje návrh k pôvodnému stavu. Očakáva, že problém s poplatkami prepukne v októbri, keď sa zvýši počet čakajúcich pacientov. "Tento problém bude potrebné riešiť," uzavrel.