Ako samotný názov napovedá, už po siedmy raz vzdali známi umelci poctu pádu Železnej opony. Na koncerte vystúpila aj trojica významných umelcov československej a slovenskej kultúrnej scény – Jiří Suchý, Milan Lasica a Stanislav Štepka. Spolu s nimi sa na pódiu predstavili skupiny Jednofázové kvasenie a Vidiek. Koncert sa tento rok uskutočnil 21. augusta - v ten deň pred 47 rokmi obsadili Československo spojenecké vojská Varšavskej zmluvy a na 21 rokov potlačili začínajúcu demokraciu v spoločnom štáte Čechov a Slovákov.
Stanislav Štepka a jeho Radošinské naivné divadlo uviedlo časť z najslávnejšieho predstavenia, ktorým je Jááánošííík. Radošinci sú na scéne od decembra 1963 a patria medzi najúspešnejšie divadelné súbory na Slovensku. "Všetci ľudia si pamätajú len na to najsmutnejšie, prežívali to smutne, tragicky, priznám sa, že mi vyleteli slzy, keď som to z rádia začul, bola to neuveriteľná správa, či je to vôbec možné. Bolo to možné," zaspomínal na august 1968 Stanislav Štepka.
Milan Lasica patrí medzi popredných slovenských umelcov, úspechy zbiera ako divadelný a filmový herec, spevák aj režisér. Na Devíne zaspieval niekoľko piesní v sprievode klaviristu Juraja Haška. Divákov najviac oslovila skladba Do batôžka, ku ktorej Milan Lasica napísal text. "Vtedy sme boli v Divadle na Korze a cez prázdniny som sa strašne tešil, kedy už začne sezóna, nemohol som sa dočkať. Desať dní pred začiatkom sezóny prišli Rusi a odvtedy som sa už veľmi dlho netešil," povedal k augustu 1968 Milan Lasica.
Hosťom z Prahy bol Jiří Suchý s orchestrom Divadla Semafor. Suchý je jednou z popredných osobností českej hudobnej a divadelnej scény, jeho celoživotná dráha je spojená s hudobným Divadlom Semafor. "Na ten dátum (21. augusta 1968) si pamätám zvláštnym spôsobom, lebo som nebol v republike. Bol som v Juhoslávii a tam sme sa ráno dozvedeli, čo sa u nás stalo. Veci sa dali do pohybu, nevedel som, či sa vôbec môžem vrátiť, tak som ostal v emigrácii tri týždne. Ale nevydržal som to a vrátil som sa. Zo začiatku to vyzeralo, že je všetko v poriadku, postupne začali ťažkosti a problémy, prišli zákazy. Užil sme si toho, ale prežili sme to a to je dobre," zaspomínal na august 1968 Jiří Suchý.
Prvý koncert Pocta slobode sa uskutočnil v auguste 2009 pri príležitosti 20. výročia pádu Železnej opony. Hviezdami predchádzajúcich ročníkov boli popri slovenských a českých umelcoch aj Jon Anderson, spevák známej artrockovej skupiny Yes, Sinead O'Connor, Eric Burdon & The Animals či Electric Light Orchestra.