Už na prvý pohľad je jasné, že je to najluxusnejší futbalový štadión v našej krajine, ktorý je súčasťou obchodného komplexu so 120 prevádzkami. Otvárací zápas vo vynovenom športovom stánku odohrali v sobotu večer internacionáli Spartaka Trnava a Ajaxu Amsterdam.
„Štadión je projektovaný podľa technických parametrov a požiadaviek UEFA a FIFA s kapacitou tesne pod 19 000 miest,“ uviedol autor projektu a predseda predstavenstva investora City Arena Pavol Adamec. Projekt odštartovali pred štyrmi rokmi zmluvou s mestom Trnava.
Mesto poskytlo za symbolickú sumu pozemok, investor po otvorení odovzdá futbalový stánok späť do majetku samosprávy a bude si ho 30 rokov prenajímať rovnako za symbolickú sumu.
K tomu za 1 euro predala radnica spoločnosti priľahlé pozemky, na ktorých stojí obchodné centrum so 120 obchodnými prevádzkami, multiplexom a fitnescentrom. Komplex má dvojposchodové podzemné garáže pre 960 vozidiel vrátane autobusov hosťujúcich futbalových tímov, hotelovú a administratívnu časť.
Prišiel premiér i šéf futbalu
Premiér Robert Fico, predseda parlamentu SR Peter Pellegrini a predseda Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik absolvovali v sobotu posledný kontrolný deň na Štadióne Antona Malatinského pred jeho večerným slávnostným otvorením. „Štadión Antona Malatinského je dôsledkom odvážnych rozhodnutí,“ povedal Kováčik. „Vláda premiéra Fica pochopila, že infraštruktúra najmasovejšieho športu na Slovensku potrebuje pomoc a som mu za to veľmi to vďačný.“
Pápež nemôže chýbať
Základný kameň City Areny poklopali v septembri 2013. Celkové náklady na štadión sú zhruba 30 miliónov eur, pričom 22 miliónov je hodnota športovej časti, ktorá prejde do majetku mesta. Štát prostredníctvom dotácie Slovenskému futbalovému zväzu poskytol 13,5 milióna eur. Pre novinárov je pripravené presscentrum, zóna pre VIP hostí, hráči majú k dispozícii štyri šatne, jedna z nich je pre reprezentáciu a všetky so zázemím. Nechýba ani malá kaplnka zasvätená pápežovi Jánovi Pavlovi II.
Legendy žartovali
„Zavolali ma a ja neviem, kam mám ísť,“ usmieval sa bývalý vynikajúci strelec Spartaka Jozef Adamec krátko po príchode na štadión. „Chodieval som sem aj v čase, keď sa začalo stavať. Ten výsledný efekt ma však ohúril. Pripadám si, ako keby som bol na svetovom šampionáte. Tak ako k Trnave patria kostoly, aj táto aréna sem patrí. Teraz už len, aby sem prišli aj tituly,“ netajil Adamec obdiv k novostavbe.
Ako prví vybehli podvečer na novučičký trávnik štadióna internacionáli Ajaxu Amsterdam a trnavského Spartaka. Nechýbal medzi nimi ani slávny Karol Dobiaš, prezývaný Patino. „Pamätám sa na tie zápasy s Ajaxom z roku 1969 veľmi dobre. Doma sme vyhrali 2:0 a vonku prehrali 0:3. Bol to jeden z mojich najlepších výkonov. Keby mi bol vtedy Jožko Adamec prihral pred prázdnu bránku, mohli sme možno aj postúpiť. On to však dal vedľa,“ posťažoval sa aj po 46 rokoch.
CITY ARENA - Štadión Antona Malatinského
Kapacita: 19 000 miest
Počet toaliet: 215
Počet spŕch: 51
Počet vaní: 22
Obchodné priestory: 23 660 m2
Street retail: 4 710 m2
Administratíva: 2 670 m2
Hotel: 45 lôžok
Parkovanie: 960 miest
Začiatok výstavby:
september 2013
Dátum otvorenia:
22. august 2015
Celkové náklady: 30 miliónov €
(13,5 mil. poskytol Slovenský futbalový zväz)
Ako štadión zapôsobil na legendy Spartaka?
Dušan Keketi (64):
- Ja som z toho úplne hotový. Prežívam to celé dva roky. Dnes mám veľmi dobrý pocit, že sa to dieťa narodilo a som veľmi hrdý na to, čo tu v Trnave máme. Priznám sa, mal som všelijaké pochybnosti, keď sa to stavalo. V tom finále, ako sa to stíhalo, to je jednoducho zázrak.
Karol Dobiaš (67):
- Je to megaštadión. Som rád, že som sa toho dožil, lebo pár z nás už išlo do neba. Som šťastný, že ma sem pozvali. Je to najmodernejší štadión na Slovensku a ešte aj dlho bude. Prajem Trnave a národnému mužstvu, aby sa im tu darilo.
Vladimír Ekhardt (56):
- To, čo sa postavilo v Trnave, je fantastické a potrebné. Škoda, že to nebolo pred 20 rokmi. Boli by sme si zahrali a bolo by to zdvihlo aj kultúru futbalu. Mala by to byť lastovička pre ostatné mestá, aby sa aj tam budovali nové štadióny.
Michal Gašparík (56):
- Spomínam, keď sa tu v roku 1975 otváralo umelé osvetlenie. Pripomenulo sa mi to pri tomto štadióne. Mať tak o 30 rokov menej, tak by som si zahral. Žiaľ, to je už za nami. Verím, že to zdvihne aj úroveň fanúšikovského zázemia na futbale.