Úspešného vynálezcu preslávilo, okrem iného, aj zariadenie na výrobu sódovej vody. To sa stalo dokonca základom prvej sódovkárne v Uhorsku.
Štefan Anián Jedlík sa svojimi prácami a ich výsledkami zaradil k najvýznamnejším vedcom 19. storočia. Práve zariadenie na výrobu sódovej vody bolo jediným Jedlíkovým vynálezom, ktorý našiel ešte počas jeho života priemyselné uplatenie. Už v roku 1841 sa prístroj dokonca stal základom uhorskej sódovkárne. Na svojho prastrýka je patrične pyšný Jozef Szalai (60). „Štefanov predok István Szabó bol v roku 1658 strážcom kráľovskej koruny, takže už vtedy to bola uznávaná rodina. Za všetko, čo dokázal, sme na neho hrdí,“ chváli svojho príbuzného zo 4. kolena Jozef.
Medaila za pokrok
Bádateľ so slovenskými koreňmi je autorom viacerých dômyselných zariadení či prístrojov. Už štyri roky pred anglickým objaviteľom magnetickej indukcie Michaelom Faradayom napríklad zostrojil prvý funkčný elektromotorček a dokázateľne bol aj prvým konštruktérom elektromotora „Evidovaných je až 86 jeho objavov a vynálezov, čo svedčí o tom, že bol uznávaným vedcom a prírodovedcom,“ prezradila Erika Nagyová (27), ktorá spravuje pamätnú izbu Š. A. Jedlíka. „Málo sa vie, že už v polovici 19. storočia bol presvedčený o tom, že atóm možno štiepiť. Veda v tom čase však zastávala názor, že atóm je nedeliteľný,“ dodala. Za svojho života Jedlík vychoval početné generácie fyzikov a v roku 1873 na svetovej výstave vo Viedni ho na návrh nemeckého elektroinžiniera a vynálezcu Wernera Siemensa ocenili medailou za pokrok.
Objavy a patenty
- 1828 - 1829 - zostrojil pohyblivý magnet - elektromotor
- 1830 - patent zariadenia na výrobu sódovej vody
- 1840 - prototyp magnetického čapu, ktorý sa stal súčiastkou rušňa
- 1859 - 1861 - typ unipolárneho dynama – najvýznamnejší vynález
- 1866 - prístroj na rezanie optických mriežok, tzv. rúrkový zberač blesku
Vynálezca i rektor
Štefan Anián Jedlík sa narodil 11. januára 1800 v Zemnom, zomrel 13. decembra 1895 v Györi, kde ho aj pochovali. V rokoch 1813 - 1817 študoval na gymnáziu v Trnave a Bratislave. Neskôr vyštudoval teológiu a doktorát filozofie získal na univerzite v Pešti roku 1822. Tam sa potom stal aj rektorom. Tento rok by oslávil 215. výročie narodenia.