Práve na tie pre deti na prvom stupni si posvietili odborníci z českého časopisu dTest. Celkovo hodnotili 15 školských tašiek pre prvý stupeň. Do akej miery sú odolné, bezpečné a vhodne anatomicky tvarované? Pozrite si hodnotenie vybraných piatich.
Takmer každodenné nosenie pomôcok do školy zvládajú deti práve pomocou školskej tašky. Celkovo 15 z nich prešlo náročným testovaním aj za pomoci ortopéda a špeciálnych prístrojov. „Aktovku sme naplnili 6-kilogramovou záťažou a zavesili na špeciálny stroj simulujúci chôdzu dieťaťa,“ uviedla Vanda Jarošová z českého časopisu dTest. Z testovaných tašiek nezvládol 20-tisíc testovacích cyklov len jeden model, easy Dino. Práve na tejto taške našli odborníci aj nebezpečné miesto, a to ostrú hranu vo vnútri hlavnej priehradky. „Nebola zakrytá zadná strana kovovej uzatvárateľnej pracky a môže dôjsť k bolestivému zraneniu,“ vysvetlila Jarošová. Ako dopadli všetky tašky a ako presne sa hodnotilo, píše najnovšie vydanie českého časopisu dTest.
Zlá taška - následky po celý život
Hana Sameková, detská ortopedička, Medissimo
Malé deti by nemali nosiť ťažšie tašky ako 1/10 až 1/6 ich hmotnosti, čo je pri 20 kg
dieťati do 2 – 3,5 kg. Ak tam dajú veľký plný peračník, desiatu s vodou, zošity a knižky na každý predmet a prípadne veci na výtvarnú alebo telesnú výchovu, táto taška má aj 10 kg. To malý prváčik určite nezvládne. Preto je dobré apelovať aj na pani učiteľky a školu, aby deťom umožnili mat pomôcky v škole a knižiek nosili
čo najmenej. Preťažovanie chrbtice môže mat vážne následky. Stavce sa môžu
poškodiť, čím vznikajú bolesti, gulatenie chrbtice, prípadne skolióza. Nevhodné
je nosit tašku na jednom pleci, lebo to vedie k deformitám a bolestiam.