Náplňou tábora bola aj strelecká príprava, v ktorej deti pálili zo zbrane ostrými nábojmi. Podľa vedúceho, bývalého vojaka Jozefa Gandžalu, to pre školákov nie je nebezpečné a absolvovaním tábora získajú sebadôveru a disciplínu. Niečo iné si myslia sociologička a minister školstva.
Prázdniny odštartoval už druhý ročník Vojenského letného tábora. V minulosti ho Gandžala organizoval v Česku. Deti od 10 do 17 rokov počas jedného týždňa absolvovali topografickú, poradovú, chemickú, ženijnú, telesnú, sebaobrannú a streleckú prípravu. Súčasťou bol aj výcvik v prežití. Rovnako ako skutoční vojaci boli na strelnici, kde strieľali ostrými nábojmi z reálnych zbraní, akými sú ruská puška AK-47 (kalašnikov) a československá útočná puška Vz. 58.
„Zbrane sme im pridelili podľa ich veku. Deti boli rozdelené na troch stanovištiach a dohliadalo na ne päť kvalifikovaných ľudí,“ vysvetlil vedúci tábora s tým, že keby nemali streľbu detí pod kontrolou, nedali by sa na to. „Malé deti s tým skôr či neskôr prídu do styku, niekde niečo nájdu, alebo dostanú od kamarátov. Čo je nebezpečnejšie, keď nie sú poučené o bezpečnosti, alebo keď ich oboznámi kvalifikovaný a fundovaný človek so všetkým nebezpečným? Je to vec názoru,“ odpovedal Gandžala na otázku, či nie je nebezpečné dávať deťom do rúk skutočnú zbraň s ostrými nábojmi. Podľa jeho slov žiadne z detí z tábora nemá násilnícke sklony.
„Podľa mňa je horšie, keď deti nevedia, aké sú zbrane nebezpečné,“ tvrdí bývalý vojak s tým, že dnešným mladým chýba základná vojenská služba a pokánie. Ako ďalej povedal, deti v tábore zistia, čo všetko dokážu, aká je v nich sila a aké majú možnosti. „Dostanú sebadôveru a disciplínu,“ uzavrel Gandžala.
Školstvo tábory nekontroluje
Ministerstvo nevykonáva dohlaď nad jednotlivými tábormi, nie je to v jeho kompetencii. Za kvalitný priebeh a naplnenie programu tábora zodpovedá organizátor letného tábora. Je tiež zodpovedný za výber a prípravu zamestnancov a animátorov. V prípade, že organizátorom tábora je škola alebo školské zariadenie a vznikne podnet na preverenie tejto činnosti, je možné, aby kontrolu vykonal zriaďovateľ školy alebo školského zariadenia, prípadne Štátna školská inšpekcia.
Minister v šoku
Juraj Draxler, minister školstva
Podla dostupných informácií tie konkrétne tábory nemali s ministerstvom ani s organizovaným systémom výchovy a vzdelávania nič spoločné. Som v šoku, ak je pravda, že niekde sa 12-, 13-ročné deti učia narábať s regulárnymi strelnými zbraňami. Je to niečo, na čo by sme sa v budúcnosti určite mali pozrieť.
Naučia sa rešpektu pred zbraňami
František Skokan, psychológ
Ak je v tom tábore aj nejaká príprava, poriadok a systém, niet sa čoho obávať.
Určite sa v takýchto zariadeniach neučia deti militarizmu. Netreba šíriť paniku. Aj
10-ročné dieťa už vie, čo je naozaj a čo je len „akože“. Voľakedy sme mali brannú výchovu, kde sa tiež strieľalo zo zbraní. Deti sa tam naučia aj disciplíne, inak fungovať a streľba je len bonbónik. Je to taký vyšší stupeň skauta. Ak dieťa siahne po zbrani a niekomu ublíži, určite nie preto, lebo chodilo do vojenského tábora. Možno to skôr pomôže, aby sa deti naučili mať pred zbraňami rešpekt a nepoužívali ich nezodpovedne.
Treba byť opatrní a chrániť deti
Zuzana Kusá, sociologička
V čase, keď sa u nás aktivizujú pravicoví extrémisti a šíria nenávistné názory voči
menšinám, cudzincom a ľudskej solidarite, treba byt opatrní a chrániť pred nimi
dospievajúce deti. Dospievanie je obdobím formovania názorov a bolo by tragédiou,
ak by mladým ľudom poskytovali životnú orientáciu práve tí, čo pod rúškom lásky k domovine šíria neznášanlivosť k iným. Starostovia či urbárske spoločenstvá by si mali preveriť, komu dávajú povolenie na organizovanie kempu a prípadne konzultovať s ministerstvom vnútra či školstva.
Poznáte podobný detský tábor? Ozvite sa nám na tip@novycas.sk alebo na telefónnom čísle 0918/620 001.