Najväčšie burzy totiž stratili za posledné dni stovky miliárd eur zo svojich hodnôt. Prepad na akciových trhoch je spojený predovšetkým s obavou o spomaľujúci sa rast čínskej ekonomiky. Odborníci na Čínu dokonca skloňujú slovo kríza. Keďže je Slovensko závislé od exportu, môžu sa ekonomické problémy značne odraziť aj u nás. Čo všetko nám hrozí?
Podľa Petra Greguša, analytika spoločnosti Trim Broker, dôvodom paniky na finančných trhoch je to, že čínska ekonomika sa spomaľuje, a tak obchodníci a veľké banky majú obavy, že sa situácia ešte zhorší. Klesajú ceny ropy a ďalších komodít. Podľa údajov agentúry Bloomberg za posledný mesiac výrazne zlacneli drahé kovy, zemný plyn, kukurica, pšenica aj bavlna.
V reakcii na nízke ceny ropy klesol dokonca kurz ruského rubľa oproti americkému doláru aj euru na úroveň 71,3 rubľa za jeden dolár. Je viac než isté, že ak obavy prepuknú do krízy, zasiahnu problémy aj Slovensko. Hoci v súčasnosti euro posilňuje a ďalším krokom zrejme bude u nás zlacňovanie nafty a benzínu, je to len krátkozraký pozitívny vplyv. „Slovensko má veľmi otvorenú ekonomiku, väčšinu HDP tvorí export, nie domáca spotreba. Predstavme si to asi takto. My exportujeme automobily do Nemecka, z Nemecka potom idú do Číny, Ameriky, Ruska... a iných krajín.
A pokiaľ ekonomika sa spomalí a dopyt po automobiloch bude nižší, tak aj objednávok bude na Slovensku menej. Preto automobilky u nás budú musieť znižovať produkciu, čo sa, samozrejme, odrazí na HDP, ale aj na zamestnanosti Slovákov,“ vysvetľuje Greguš. Aj keď sa krvácajúce čínske trhy premietnu do skutočnej krízy, neznamená to, že sa okamžite premietne do slovenskej ekonomiky. Zlé správy môžu začať prichádzať až o pol roka.
Prečo vznikli problémy
- zadlženosť čínskej vlády a domácností narástla
- mzdy pôvodne lacnej pracovnej sily tam rastú (za poslednú dekádu aj o 400 %)
- do popredia na pozíciu svetovej jednotky vo výrobe sa môžu dostať krajiny tretieho sveta ako Bangladéš či Keňa
Čo sa deje na svetových trhoch
- hlavné akciové indexy v Číne sa zrútili
- o viac ako povolený denný limit 10 percent sa prepadli akcie dvoch tisícok spoločností na čínskej burze
- cena ropy klesla na 6-ročné minimum
- padá rubeľ voči americkému doláru
- týždenná strata 400 najbohatších ľudí sveta je 182 miliárd dolárov (159,6 mld. eur)
- klesajú ceny kovov a iných komodít
- aj firme Apple, ktorá je vďaka masívnemu kapitálu bežne bezpečná, akcie prudko poklesli až o 6 percent, sú na úrovni 95 až 100 dolárov
Čo bude kríza znamenať pre Slovensko
- zníženie cien nafty a benzínu
- posilnenie eura
- zlacnenie cien dovážaného tovaru
- lacnejšie výrobky s označením Made in China
- zvýšenie nezamestnanosti
- zníženie vývozu
- zníženie výroby automobilov
- zníženie príjmov
Odborníci o krvavom dni na burze
Andrej Arady, makroekonóm, VÚB:
Dosah na európsku ekonomiku je nateraz veľmi ťažko predpovedať, ak sa chceme vyhnúť unáhleným záverom. Na jednej strane stojí náhle posilnenie eura, ktoré zlacňuje cenu dovážaných tovarov, a ďalší pokles cien ropy. Lacnejšie tak môžu byť nielen výrobky s nálepkou Made in China, ale napríklad aj ceny palív, čo predstavuje vzpruhu pre rozvinutejšie ekonomiky. Na druhú stranu sa však môžu postaviť obavy investorov o spomalenie globálnej ekonomiky a slabší dopyt z rozvíjajúcich sa ekonomík. Navyše, silnejšie euro nepraje ani exportérom mimo krajín eurozóny.
Jana Glasová, analytička, Poštová banka:
Turbulencie v čínskom hospodárstve by mohli viesť aj k poklesu dopytu po automobiloch, pričom Čína je vzhľadom na svoju ľudnatosť jedným z najdôležitejších trhov pre automobilový priemysel. Pocítilo by to, samozrejme, aj Slovensko, keďže automobilový priemysel je naším najdôležitejším priemyselným odvetvím.
Katarína Muchová, oddelenie analýz trhu, Slovenská sporiteľňa:
Podľa Svetovej banky by pomalší rast čínskej ekonomiky mal mať výraznejší
vplyv na rozvíjajúce sa ekonomiky ako na rozvinuté. Slovensko by vplyv čínskeho
vývoja pocítilo skôr sekundárne cez hlavných obchodných partnerov, najmä Nemecko. Momentálne je takéto riziko pre nás však menej výrazné.
Koľko stratili miliardári za týždeň?
Mark Zuckerberg (31), zakladateľ Facebooku
- 1,9 miliardy USD
celkový majetok: 37,8 miliárd USD
Jeff Bezos (51), zakladateľ Amazonu
- 1,8 miliardy USD
celkový majetok: 44,8 miliárd USD
Warren Buffet (84), majiteľ investičnej firmy Berkshire Hathaway
- 1,7 miliardy USD
celkový majetok: 63,4 miliardy USD
Larry Page (42), spolutvorca vyhľadávača Google
- 1,6 miliardy USD
celkový majetok: 34,1 miliárd USD
Sergey Brin (42), spolutvorca vyhľadávača Google
- 1,6 miliardy USD
celkový majetok: 33,7 miliárd USD