Vyhlásením Kniežatstva Dellavalle protestuje proti svojvoľnému správaniu sa úradníkov a jeho mottom sa stalo heslo „Nenechajme svet v rukách idiotov“. Krátko po prelome tisícročí Dellavalle prišiel o svoj dom, ktorý padol za obeť výstavbe nového obchvatu. Dellavalle sa dohodol s národnou spoločnosťou pre stavbu ciest a diaľnic ANAS na náhrade vo výške 600-tisíc eur. Nakoniec však dostal iba 347-tisíc eur. Úrady navyše zabudli zapísať vyvlastnenie domu, takže musí platiť stále daň z nehnuteľnosti, hoci budova dávno neexistuje. Na jeho sťažnosť mu úradník odpovedal: „Keď počítač hovorí, že tam dom stojí, musí aj existovať.“
Novovzniknutý „štát“ sa nachádza priamo na kruhovom objazde, kde Dellavalleho dom. „Moje skúsenosti sú čiastočne na smiech a čiastočne na zaplakanie,“ uvádza Dellavalle vo vyhlásení o vzniku nového „štátu“, ktorého sa vyhlásil hlavným predstaviteľom. Občianstvo „kniežatstva“ už získalo 68 osôb.
Súd mu dal za pravdu
Po mnohých listoch, ktoré zostali bez odpovedi úradov, sa Dellavalle rozhodol získať pozemok na kraji severotalianskeho mesta Vercelli späť. Od tej doby pravidelne navštevuje svoj pozemok na okruhu, začal tam pestovať paradajky, grilovať s priateľmi a vztýčil aj protestný nápis. Miestne úrady ho dali na súd, ten ale uznal, že Dellavalle má na pozemok právo.
Remeselník a amatérsky archeológ Dellavalle, ktorého priatelia volajú D'Artagnan, na súdnych poplatkoch zaplatil už 60-tisíc eur. Boj s úradníkmi však nehodlá vzdať. V septembri plánuje na svojom pozemku ďalší zraz, na ktorom bude menovať miniparlament a ministrov. ANAS a miestne orgány vo Vercelli sa zatiaľ sporia o to, kto je na vine. Podľa Dellavalleho majú len dve možnosti – buď musia obchvat rozkopať a jeho dom znova postaviť, alebo mu vyplatiť zostávajúcu čiastku za sľúbené náhrady. Do tej doby „kniežatstvo“ zostane – ako ostrov odporu voči neschopnosti úradov.