Odmietavé stanovisko zaujali voči prípadu zadržania lode Arctic Sunrise ochranárskej organizácii Greenpeace v roku 2013. Spravodajský server DutchNews.nl uviedol, že šéf holandskej diplomacie upozornil ruskú stranu, že rozhodnutie tohto súdu by mala rešpektovať a zatiaľ nešpecifikovanú výšku kompenzácií zaplatiť. Arbitrážny súd určil, že Rusko porušilo medzinárodné právo, keď jeho ľudia vstúpili na palubu lode Arctic Sunrise a zabránili jej v plánovaných aktivitách.
Posádka lode mala v pláne uskutočniť protest na ropnej plošine v Barentsovom mori. Arbitrážny súd zdôraznil, že sa nejednalo o pirátsky čin ani o teroristickú hrozbu, čím ruská strana zdôvodňovala zatknutie posádky a zadržanie lode. Rusko v súlade s rozsudkom musí Holandsko odškodniť za materiálne škody na lodi i za materiálne a nemateriálne škody, ktoré svojím postupom spôsobilo 30 členom medzinárodnej posádky plavidla, ku ktorej patrili aj dvaja občania Holandska. Výšku odškodného súd určí neskôr, ale mala by zahŕňať náklady na opravu lode i na kaucie vyplatené za prepustenie zadržaných členov posádky.
Rusko v utorok oznámilo, že neuzná rozhodnutie arbitrážneho súdu, ktoré vníma ako "povzbudenie pre nemierové protesty na mori". Koenders upozornil, že Rusko je signatárom oboch zakladajúcich zmlúv arbitrážneho súdu. "Súd rozhodol, že Holandsko má právo na náhradu škody. Toto rozhodnutie je záväzné pre Rusko. Rusko by malo rešpektovať medzinárodné právo ako každý iný štát a rešpektovať rozhodnutia súdu," uviedol Koenders vo svojom oficiálnom vyhlásení. A upozornil, že v čo najkratšom možnom termíne chce o tejto záležitosti rokovať s Moskvou.