"Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním. SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový Slovenský štát. Vyjadrovať čiernymi zástavami smútok nad tým, že SNP vzniklo, a to ešte na oficiálnej budove, ktorá je sídlom samosprávneho kraja, je propagácia fašizmu," vyhlásil Kaník.
Kotleba podľa neho zašiel priďaleko. "Toto jeho konanie podľa môjho názoru napĺňa znaky trestného činu popierania a schvaľovania zločinov politických režimov, keďže verejne schvaľuje zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, a to v kombinácii so zneužitím právomoci verejného činiteľa na takýto zavrhnutiahodný čin, "poukázal Kaník. V najbližších dňoch podá trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania týchto trestných činov.
Slovenské národné povstanie je podľa jeho slov jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré určili rodný list Slovenska a rozhodli o tom, že dnes žijeme v demokratickej krajine. "Máme ho preto každoročne oslavovať a nezabúdať na odkaz jeho predstaviteľov, ktorý je dnes o to aktuálnejší a upozorňuje na tých, ktorí slobodu a demokraciu svojvoľne potláčajú," zdôraznil Kaník.
Oficiálne stanovisko vedenia Úradu BBSK
"Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesené ako spomienka na padlých v SNP, ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja. Strhnutie týchto vlajok považujeme za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní. Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu," vyjadril sa k prípadu riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Milan Uhrík, PhD.