Provokáciu si však v tento deň opäť neodpustil. Od rána viali na námestí na úrade, kde sídli, dve čierne vlajky. Priebeh slávností 71. výročia Povstania, na ktorých nechýbal ani prezident Kiska o barlách či exprezident Gašparovič, to však nijako neovplyvnilo.
V deň osláv SNP viali na budove Banskobystrického samosprávneho kraja dve čierne vlajky. Či ich tam zavesil župan Marián Kotleba je otázne, na telefonáty nereagoval. Neskôr sa o vlajkovú výzdobu zaujímala polícia. „Má derniéru a tak si vyvesil čiernu vlajku,“ povedal Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP, v areáli ktorého sa konali oslavy Povstania. Mičev spresnil, že ani teraz Kotlebu nepozval, nenašla by sa preňho ani stolička medzi VIP hosťami. Pri vlaňajších oslavách dal Kotleba na fasádu župy transparent s nápisom „Yankees go home! Stop NATO!“ Krátko po poludní čierne vlajky z budovy župy zmizli. Zvesil ich zakladateľ hnutia SEN Eduard Chmelár.
Nechýbali prezident a exprezident
Oficiálne oslavy nevynechal prezident Andrej Kiska napriek tomu, že chodí o barlách. Predseda parlamentu Peter Pellegrini vo svojom prejave reagoval na Kotlebove aktivity: „Je hanbou, ak verejný predstaviteľ regiónu vyvesí v deň SNP čierne vlajky. Aj dnes musí zaznieť jasný odkaz, že nestrpíme, aby po uliciach našich miest pochodovali páni vo vojenských bagančiach,“ dodal šéf parlamentu.
Premiér emotívne hovoril o utečencoch a obhajoval cestu do Ruska. Na oslavách nechýbali ani dvaja expolitici Ivan Gašparovič a Pavol Paška.
Len 12 partizánov
Na oslavách sa zúčastnili aj účastníci odboja, ktorých žije asi 1 400. Sedenie však pripravili pre 12 z nich, ktorí vládali prísť. Medzi nimi bol Karol Kuna (87) z Bratislavy, ktorý ako partizán pôsobil v Západných Tatrách, vo Veľkej Fatre, na Donovaloch či vo vypálenom Kališti. „Viackrát mi išlo o život. Aj vtedy, keď som bol na postriežke a z 50 metrov na mňa guľometom strieľal gardista. Netrafil,“ povedal Kuna.