Každý nový detail o tragédii migrantov, ktorých telá našli v odstavenej dodávke, vzbudzuje hrôzu a núti na zamyslenie... Až 71 ľudí, ktorí utekali pred vojnou a za lepším životom, našlo smrť pár kilometrov od slovenských hraníc. Polícia už má prvých podozrivých - tie najväčšie ryby unikajú a riešenie problému je stále v nedohľadne.
Po štvrtkovom náleze dodávky so slovenskými nápismi na odstavnej ploche diaľnice A4 pri Parndorfe sa prvé odhady počtu obetí ešte zvýšili. Dodávku najskôr odtiahli do Nickelsdorfu, kde 20 pracovníkov polície a súdneho lekárstva začalo v priestoroch miestnej veterinárnej karanténnej stanice s obhliadkami tiel. V priestore menšom ako garsónka sa tiesnilo až 71 ľudí – 59 mužov, 8 žien, 3 chlapci vo veku 8 - 10 rokov a poldruharočné dievčatko!
Medzi dokladmi našli aj sýrsky pas, ktorý naznačuje, odkiaľ by mohli obete pochádzať. Bezcitný vodič dodávky ich nechal bojovať o prežitie v uzavretom priestore a napokon odstavil bez šance na prežitie. Nik si nedokáže predstaviť hrôzu, ktorú zažili, kým prišlo vykúpenie v podobe milosrdného večného spánku.
Majú malé ryby
Polícia v Maďarsku a Rakúsku rozbehla za asistencie verejnosti rozsiahle pátranie a už po niekoľkých hodinách mala prvých podozrivých – troch Bulharov a jedného občana Afganistanu, ktorí mali prevoz realizovať. Zadržali ich na diaľnici v Burgenlande pri maďarských hraniciach.
Súd v Kecskeméte včera rozhodol, že ostanú prinajmenšom do 29. septembra za mrežami. Jeden má okolo 40 rokov, ďalší traja medzi 20 až 30. Na tvári predvádzaných nebolo vidieť ani stopy po ľútosti - jeden z nich sa na novinárov zoširoka usmieval a gestikuloval. Predpokladá sa, že kým v Maďarsku čelia obvineniam z prevádzačstva, pred súdmi v Rakúsku to bude vražda alebo zabitie!
Podľa šéfa rakúskej polície Petra Doskozila ide len o malé ryby v hierarchii prevádzačskej mafie. Ľudia v jej pozadí, ktorí zo kšeftu s ľudským nešťastím profitujú najviac, ostávajú stále na slobode, ale už po nich pasú vyšetrovatelia...
Boli obete sýrski Kurdi?
Obavy o blízkych sa zračili v tvárach dvoch Sýrčanov, ktorí čakali na výsledky pitvy a identifikácie obetí vo Viedni. „O príbuzných sme nepočuli tri dni. Naposledy, keď sme s nimi hovorili, boli niekde v Maďarsku,“ vysvetlil pre Reuters kurdský mladík pôvodom zo Sýrie. Márne vraj čaká na bratranca a jeho manželku. „Najhoršie je, že keď sme sa snažili dovolať prevádzačovi, ktorý ich mal doviezť do Rakúska, mal vypnuté telefóny...“ povedal v zlej predtuche so slzami v očiach.