V oblasti postihnutej ničivým živlom zazneli kostolné zvony, kládli vence a oslavovali húževnatosť regiónu, ktorý sa stále spamätáva z pohromy, ktorá si vyžiadala viac než 1800 obetí na životoch a škody za 151 miliárd dolárov. Starosta mesta New Orleans Mitch Landrieu vo vystúpení pred hodnostármi pred miestnym pamätníkom neidentifikovaných obetí hovoril o ponurých dňoch po monštruóznom hurikáne a tom, ako sa obyvatelia mesta opierali jeden o druhého. "Zachránili sme jeden druhého," povedal starosta. "New Orleans bude nezlomný a nezlomený," citovala ho agentúra AP.
Bývalý guvernér Mississippi Haley Barbour počas spomienky v meste Gulfport vyzdvihol dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do obnovy po Katrine. Podľa jeho slov ich prišlo do Mississippi z celej krajiny počas prvých piatich rokov po hurikáne viac než 954.000, pričom mnohých pri pomoci motivovala viera. Hurikán Katrina zasiahol južné pobrežie Spojených štátov 29. augusta 2005. Spôsobil mohutné zdvihnutie hladiny mora, ktoré devastovalo pobrežie Mississippi. Okázalé kasína a luxusné obytné vežiaky boli zreštaurované. Zarastené a prázdne pozemky však vypovedajú o pomalej obnove v niektorých komunitách, píše AP.
V New Orleans, ktorého väčšia časť je čiastočne postavená pod hladinou mora, došlo k rozsiahlemu porušeniu systému hrádzí a 80 percent mesta sa ocitlo pod vodou. New Orleans zorganizoval spomienky na 10. výročie ako ukážku svetu, ako ďaleko sa mesto odvtedy pri rekonštrukcii dostalo. Séria podujatí počas uplynulého týždňa zahŕňala prednášky, prehliadky vylepšených hrádzí i zverejnenie plánu "odolnosti". Mesto navštívili prezident Barack Obama i exprezident George W. Bush. V sobotu večer (miestneho času) bude bývalý prezident Bill Clinton prominentným účastníkom bezplatných osláv spojených s koncertom a bohoslužbami na miestnom štadióne.