Aj keď v súčasnosti existuje niekoľko vyšetrovacích metód, ktoré pomáhajú odhaliť začínajúcu Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, väčšina nie je úplne spoľahlivá. Veľa pri nich záleží od lekárovej schopnosti interpretácie výsledkov.
Výbornou pomôckou by mal byť obyčajný test, počas ktorého má pacient nakresliť napríklad jednoduché hodiny. Celú fázu kreslenia elektronickým perom zaznamenáva prístroj vyvinutý odborníkmi z MIT (Massachusetts Institute of Technology), píše Hvg.hu. Následne ho vyhodnocuje počítačový program.
Z doterajších výsledkov vyplýva, že u zdravých ľudí trvá fáza rozmýšľania a fáza následného kreslenia približne rovnako dlhý čas. Pri problémoch s pamäťou (Alzheimer) je proces rozmýšľania oveľa dlhší než samotné kreslenie. A pre pacientov s Parkinsonom je najťažšou časťou kreslenie.
Prístroj zatiaľ nefunguje ako oficiálna diagnostická metóda, ale výskumníci do neho vkladajú veľké nádeje. Čím skôr totiž lekári rozpoznajú ukazujúcu sa chorobu, tým skôr môžu začať s liečbou. To by mohlo oddialiť či možno až celkom zastaviť vývoj choroby.