Najnovšie ho zaradil nemecký denník Bild medzi Top 5 najväčších kazisvetov Európy. Vyčítajú nám, že berieme menej utečencov, ako by sme mohli. Čo na to predseda vlády? „Riskovali životy, utekali tisíce kilometrov - a v Európe nie sú vítaní,“ píše nemecký Bild, ktorý zostavil zoznam najväčších kazisvetov podľa štatistík Eurostatu za prvý kvartál roka 2015. Jednotlivým štátnym predstaviteľom vyčítajú, že by mohli pomáhať imigrantom viac, ako doteraz. Ocitlo sa tam aj Slovensko. „Predseda vlády odmieta moslimských utečencov,“ vyčíta Ficovi Bild.
Ten si z kritiky ťažkú hlavu nerobí. Na margo kritiky zo strany západu sa vyjadril na pondelkovom mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady, ktorú zvolal kvôli migrantom. Povedal, že Slovensko tlaku nepodľahne a má na to argumenty. Položil si otázku, prečo takmer každý migrant uteká do Nemecka alebo Británie. „Na 95 percent sú to ekonomickí migranti. Je nutné jasne odlišovať ekonomických migrantov, ktorých treba vracať na územia, odkiaľ prišli, od tých, ktorí skutočne potrebujú ochranu,“ povedal Fico. Kvóty, o ktorých sa podľa neho opäť v Bruseli hovorí, vraj nikdy neprijme. V stredu má vláda schváliť svoju pozíciu na ďalšie očakávané európske rokovania.
Ku kritike sa vyjadrilo aj ministerstvo vnútra, ktoré problematiku utečencov rieši. „Slovensko často kritizujú za svoju azylovú politiku, ale práve preto dnes nemáme také problémy s migráciou ako iné krajiny. Pre migrantov sme len tranzitnou krajinou, nie cieľovou. Od začiatku roka u nás požiadalo o azyl 109 ľudí, čo je neporovnateľné číslo s Nemeckom či Rakúskom. Azylov sme udelili 6 a 31 ľudí dostalo medzinárodnú ochranu,“ povedal hovorca rezortu Ivan Netík s tým, že naša krajina rozlišuje, či ľudia sú prenasledovaní, alebo migrujú len pre ekonomické pohnútky. Zo všetkých azylantov u nás zostalo žiť len 26 percent.
TOP 5 kazisvetov podľa Bildu
Veľká Británia - David Cameron
Doteraz prijali 114 utečencov na milión obyvateľov, čo je tretina premieru Európskej únie. Nemecko prijme 905 utečencov a Maďarsko 3 322. Cameron chce strašiť utečencov, ktorí sa tam snažia dostať cez kanál, psami a políciou. Kto pracuje bez povolenia na pobyt, hrozí mu šesť mesiacov väzenia.
Francúzsko - Francois Hollande
Prezident Hollande prijal doteraz osem percent zo všetkých záujemcov o azyl, Nemecko päťkrát viac. Hollande žiada, aby EÚ robila viac pre utečencov. No keďže je vo Francúzsku príliš málo táborov pre utečencov, musia tisíce z nich žiť v stanoch, ktoré si sami postavili, a kempovať v blate.
Taliansko - Matteo Renzi
Doteraz prijalo iba 251 utečencov na milión obyvateľov, čo sa očividne zdá premiérovi Matteovi Renzimu (40) príiš veľa. Mnohí žiadatelia o azyl sú umiestňovaní do ruín. „Väčšina z nich je v absolútnej biede alebo žijú ako bezdomovci,“ kritizuje Pro Asyl. A podľa ministerstva vnútra v Berlíne, Taliansko dáva utečencom 500 € a posiela ich ďalej do Nemecka.
Litva - Dalia Grybauskaite
Litva prijala do konca marca 2015 zatiaľ len 45 žiadateľov o azyl (-72 % ako minulý rok)! Prezidentka Dalia Grybauskaite (59) sa bráni prijať viac utečencov, hovorí, že rozdelenie v rámci EÚ je „nefér a nemá zmysel“.
Slovensko - Robert Fico
Predseda vlády Robert Fico (50) odmieta moslimských utečencov. „Netvárme sa, že sme schopní tento problém vyriešiť tak, že všetkých prichýlime s otvorenou náručou,“ vyhlasoval. Pritom Slovensko prijalo len deväť utečencov na milión obyvateľov.