Naďalej trvá na tom, že kvóty na prerozdelenie imigrantov odmietne. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vyhlásil, že Schengen už nefunguje a utečenci voľne prúdia cez hranice niektorých štátov. Rakúska strana preto začala na našich hraniciach s obrovskými kontrolami. Je náš voľný pohyb ohrozený? Vrátia sa kontroly dokladov? Rakúšania začali kontrolovať jednotlivé hraničné priechody na celej východnej hranici už minulý týždeň. V nedeľu a včera sa tam tvorili kolóny. Policajti nazerali do dodávok, ale aj do osobných áut. Podľa ministra vnútra R. Kaliňáka v BMW chytili prevádzača, ktorý viezol štyroch migrantov.
Po rokovaní vlády reagoval na situáciu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Tvrdí, že jeden zo základných pilierov EÚ, a to voľný pohyb ľudí, sa otriasa v základoch. „De facto sa nám rozpadol Schengen. Cez krajiny, ktoré majú zodpovednosť za ochranu schengenskej hranice, prechádzajú migranti absolútne voľne. Za normálnych okolností je ťažké dostať schengenské vízum, a teraz si tu chodia desaťtisíce ľudí bez toho, aby ich ktokoľvek kontroloval,“ vyhlásil po rokovaní vlády minister. Skritizoval aj vedenie EÚ, že v tejto problematike postupuje len pomaly.
Ministerstvo vnútra považuje úvahy o zrušení Schengenu a zavedenie opätovných kontrol na hraniciach za zlý nápad, pretože to, podľa nich, samotnú migračnú vlnu nezastaví. „Európska únia by mala zvýšiť financovanie agentúry Frontex, ktorá sa zaoberá ochranou vonkajších hraníc Únie. Predovšetkým v krajinách, ktoré na ochranu svojej hranice na rozdiel od Slovenska rezignovali. Utečenecké tábory by mali vzniknúť a aj pomoc zo strany EÚ by mala smerovať priamo do krajín, odkiaľ najviac ľudia utekajú," uviedla Michaela Paulenová z ministerstva vnútra.
Čo je Schengen
- Schengenskú dohodu podpísali 14. júna 1985, funguje od roku 1995
- zakladalo ho 5 štátov: Belgicko, Luxembursko, Holandsko, Francúzsko a Nemecko, postupne sa rozšíril o 12 štátov
- v rámci Schengenského priestoru môžu osoby a tovar prekračovať hranice bez hraničnej kontroly