Lavice praskali vo švíkoch a už o pár dní bude jasné, či ich počet prekonal historické maximá. Faktom je, že na Slovensku je z roka na rok čoraz viac malých školákov a niektoré školy preto pristupujú k zásadným opatreniam. Okrem toho ich čaká rad zmien nariadených priamo ministerstvom školstva. Prváčikovia majú úplne iné starosti a už sa nevedia dočkať spoznávania nových predmetov. Mnoho z nich pritom vie už písať, čítať a aj počítať. Písmenká a čísla poznajú ešte pred nástupom do školy. Medzi nimi nechýbajú ani potomkovia známych tvárí spoločenského života. Čím sú tohtoroční prváčikovia výnimoční?
Jakubko (6) vie počítať
„Číslovky a aj počítať ma naučil môj starší braček Maťko, ktorý má už 11 rokov, a tak má rátanie v malíčku. Do školy som sa tešil úplne na všetko, chcem sa totiž veľa naučiť.“
Kristínka (6) vie písať
„Viem napísať svoje meno a aj meno mojej sestričky Nikolky. Spoznávať písmenká ma naučila mamička.“
Sebko (6) sa rýchlo učí básničky
„Veľmi rád recitujem rôzne básničky a spievam pesničky. Zapamätám si ich celkom ľahko. Túto o zúbkoch som sa naučil tak, že mi ju prečítala mamina a sestrička.“
Nikolka (6) pozná anglické číslovky
„Ja dokážem počítať, a to rovno v anglickom jazyku. Číslovky som sa naučila v škôlke, no pomohla mi s nimi aj moja maminka.“
Natálka (6) vie písať
„Svoje meno viem napísať už dávno, ukázala mi to mamička a ja som cvičila dovtedy, kým som ho sama nedokázala napísať.“
Evička (6) vie čítať
„Dokážem už prečítať všetko zo šlabikára. Naučila som sa to úplne sama.“
V Stupave pribudlo 162 žiakov, otvorili sedem tried
To, že sa posledné roky zvyšuje počet prvákov, registruje aj Základná škola kapitána J. Nálepku v Stupave pri Bratislave. Podľa pedagóga Vojtecha Kubicska v prvý školský deň do lavíc zasadlo 162 prvákov, čo je pre školu rekord. „Prvý ročník máme od A až po G, teda až sedem stried. Na to nadväzuje aj 17 oddelení školského klubu. Aj pred rokom sme mali podobný počet nových školákov, ale o niečo menší,“ vysvetlil Kubicsko, podľa ktorého každý rok prichádzajú noví pedagógovia a situácia je stabilná. „Uvažujeme do budúcnosti s prístavbou tzv. kontajnerovej školy, keď bude žiakov naďalej pribúdať,“ dodal.
Poznáte školu, kde nastúpilo tento rok viac prváčikov? Ozvite sa nám na tip@novycas.sk
Kľúčové zmeny na základných školách
- prvákov a piatakov čakajú nové vzdelávacie programy, podľa ktorých prvákom pribudne prvouka a piatakom viac matematiky, prírodovedných predmetov a techniky
- rozšírenie výučby o tieto povinné predmety zmenší školám priestor na výučbu iných voliteľných predmetov
- zápis prvákov bude v apríli
- druhý jazyk bude nepovinný
- testovaní nebudú už iba deviataci, ale aj piataci
Tóth s medailou, Kiska bez bariel
Do školských lavíc si v stredu sadli aj známe tváre. Nechýbal čerstvý zlatý medailista z atletických MS v Číne Matej Tóth (32). Dcérku Emmku (8) odprevadil do tretej triedy. Ninku (6) čaká školská premiéra o rok. „Mal som rád matematiku, ale písanie veľmi nie. Škriabal som ako kocúr,“ zaspomínal si s úsmevom športovec, ktorý si vzal aj svoju medailu. Svojho potomka do školy odprevadil tiež prezident Andrej Kiska.
Viktor bude drať lavice na rovnakej adrese ako jeho otec pred rokmi. Do školy chodí už aj jeho sestra Veronika. „Je to krásna, milá povinnosť odviesť syna prvýkrát do školy. Priznám sa, manželka má moju veľkú dôveru a postarala sa o všetko, čo do školy syn potreboval. Určite sa bude s láskou a trpezlivosťou starať aj celý rok o obe naše deti,“ povedal prezident, ktorý sa po nedávnej operácii zaobišiel bez bariel.
Dotácia pre školáka
- Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje 33,20 € na zakúpenie pomôcok pre deti zo znevýhodnených rodín
- nárok na pomoc má dieťa, ktoré je v triede, kde zo všetkých spolužiakov je 50 % z rodín, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke, a dieťa, ktoré žije v rodine, ktorej sa poskytuje dávka a príspevky alebo ktorej priemerný čistý mesačný príjem za posledných šesť mesiacov je najviac vo výške životného minima
- žiadosť o dotáciu žiadateľ predkladá v termíne od 1. januára do 10. januára príslušného rozpočtového roka, nové žiadosti o túto dotáciu možno predložiť od 1. septembra do 10. septembra príslušného rozpočtového roka.
Čo deti spomaľuje?
Psychológ Jindřich Cupák: „Ochudobnenie o potrebu písania a krasopisu je stratou pre vývoj dieťaťa, pretože bez rozvoja motoriky nie je možný rozvoj myslenia. Takže je retardačné, keď sú deti zavalené technickými vecami a odbremenené napríklad od písania.“