Informovala o tom agentúra DPA. "Prijali sme množstvo skutočných žiadateľov o azyl zo sýrskych utečeneckých centier. Myslíme si však, že najdôležitejšou vecou je snaha o vytvorenie mieru a stability v tejto časti sveta," uviedol Cameron. Dodal, že odpoveďou voči vzniknutej situácii podľa neho nie je prijímanie čoraz vyššieho počtu migrantov. Yvette Cooperová, líderka Labouristickej strany, pritom ešte v utorok v rámci svojho prejavu v britskom Centre pre európske reformy, vyzvala Britániu na prijatie prinajmenšom ďalších 10.000 utečencov zo Sýrie a iných konfliktami postihnutých krajín.
"Stovky a tisíce utečencov utekajú z nových totalitných režimov a Európa im musí pomôcť - rovnako ako sme to spravili v prípade minulých generácií," vyhlásila Cooperová a dodala, že Británia vo veci musí zohrať svoju úlohu. Poslanec nemeckej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Stephan Mayer zároveň vyhlásil, že rozdielne reakcie na migračnú krízu v rámci krajín EÚ môžu spôsobiť aj zmeny v oblasti bilaterálnych vzťahov Británie.
"Ak britská vláda zotrvá v tejto pozícii, že Británia už v rámci veľkej úlohy zdieľania (utečeneckého) bremena nepatrí do klubu, istotne jej to môže spôsobiť ujmu v bilaterálnych britsko-nemeckých vzťahoch," povedal Mayer. Dodal, že Cameronov postoj v tejto veci zároveň môže negatívne ovplyvniť vyjednávanie o nových podmienkach pre Britániu v rámci členstva v EÚ, ktoré by rád uzavrel ešte pred plánovaným referendom o zotrvaní v únii. Andy Burnham, ďalší z lídrov britskej Labouristickej strany, uviedol, že Británia podľa jeho názoru vykazuje "nebezpečnú absenciu vo vedení svetovej scény", najmä v oblasti rastúcej utečeneckej krízy. "Naša vláda nespravila nič, len schovala hlavy do piesku a na opis zúfalých ľudí nasadila dehumanizujúci jazyk," vyhlásil.