Počas víkendu sa tisícky migrantov dostali z Budapešti do Rakúska - niektorí prešli stovky kilometrov peši, iných previezli autobusmi alebo dobrovoľníci autami. Z viedenskej stanice Westbahnhof im organizovane pomáhali do vlakov smerujúcich do Nemecka, ktoré migrantom otvorilo svoje hranice. Len za jedinú víkendovú noc do Nemecka vlakmi pricestovalo vyše 11-tisíc utečencov a ďalší na svoj spoj s novým životom len čakali. A reportéri Nového Času boli pri tom.
Stanovište utečencov bolo aj v rakúskom Nickelsdorfe, kam prichádzali imigranti z Maďarska. To, že niektorí išli pešo, sa podpísalo pod to, že včera museli 16 migrantov vrátane detí odviezť do nemocnice. Sedem detí malo hnačku, vracali a boli dehydrované. Mnohí utečenci mali do krvi zodraté nohy.
Fico si hudie svoje
Nemecké médiá tvrdia, že v EÚ predsa len budú utečenecké kvóty. Už v stredu bude Európska komisia rokovať o prerozdelení 120-tisíc migrantov, za každého chce členským štátom prispievať sumou 6-tisíc eur. Ako už v sobotu informoval Nový Čas, odhady kvót pre Slovensko hovoria o 3 200 imigrantoch. Vláda Roberta Fica to stále odmieta. Argumentuje tým, že 90 percent sú ekonomickí migranti, ktorí u nás nechcú zostať.
„Nemôžeme za to, že krajiny V4 nie sú atraktívne pre utečencov,” povedal premiér Fico. Dnes sa má stretnúť s rakúskym kancelárom, s ktorým chce prebrať aj vyhlásenie rakúskej ministersky vnútra, ktorá tvrdí, že ak niektoré krajiny Únie nepomôžu, mali by prísť napríklad o eurofondy. „Ak príde k dohode medzi Nemeckom a Maďarskom, vytvoríme (pre utečencov) železničný koridor,“ vyhlásil Fico v relácii RTVS O 5 minút 12.
Výzva pápeža
V súvislosti s utečeneckou krízou prišiel so zásadnou výzvou pápež František. „Všetky farnosti, náboženské obce, kláštory a svätostánky celej Európy, prijmite každá jednu rodinu,“ apeloval na veriacich. Vatikánske dve farnosti majú prijať rodiny utečencov v najbližších dňoch. „Evanjelium nás vyzýva k solidarite, musíme dať utečencom konkrétnu nádej,“ dodal pápež.
Na Slovensku je vyše 1 500 rímskokatolíckych farností. „Výzva Svätého Otca zaznieva v duchu evanjelia a katolícka cirkev na Slovensku sa, samozrejme, bude snažiť pomôcť každému, kto sa pre vojnu alebo hlad ocitol v núdzi. Budeme hľadať spôsoby, ako pomôcť pri integrácii všetkých, ktorých prijme Slovenská republika,“ uviedol hovorca konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Veľké gesto spravil fínsky premiér Juha Sipilä, ktorý ponúkol svoj vlastný dom ako ubytovňu pre utečencov. Zároveň vyzval svojich spoluobčanov, aby urobili to isté.
Nemci ukázali silu
Grigorij Mesežnikov, Inštitút pre verejné otázky:
- Od Nemecka je to veľmi ústretový krok nielen smerom k utečencom, ale aj k stredoeurópskym krajinám, ktorým sa uľaví. V Európe je taká situácia, ktorá má až charakter humanitárnej krízy. Európske krajiny nedokázali vypracovať funkčný model na základe tých pravidiel, ktoré existujú. Nemecko prešlo očistným a obrodným procesom a potvrdzuje to, ako veľmi sa zmenila nemecká spoločnosť za posledných 70 rokov. Postoj Slovenska a V4 považujem za veľmi problematický a zlý.
Utečenci: V Nemecku nájdeme lepší život
Mussam, Sýria:
- Som právnik. Prišiel som sem aj s deťmi, pretože u nás máme vojnu každý deň. Chcem ísť do Nemecka, je mi to jedno, do ktorého mesta.
Leila, Turecko:
- Cestujeme s deťmi do Nemecka za lepším životom. Idú tam všetci.
Janem, Irak:
- Som veľmi šťastný. Merkelová povedala, že to nie je problém, keď prídeme. Som na ceste dva týždne, som tu s desaťčlennou rodinou.
Osobnosti vyzývajú Fica
Viac ako 10 600 Slovákov sa pridalo k Výzve ľudskosti. Medzi nimi sú aj známe osobnosti ako prezident Andrej Kiska, Jana Kirschner či Martin Pyco Rausch. Zástupcovia výzvy apelujú na vládu Roberta Fica, ktorému zaslali už druhý list. V ňom ho žiadajú, aby s nimi zasadol na Fórum ľudskosti, ktoré by riešilo pálčivý problém utečencov.
Prílev imigrantov do EÚ
Najviac utečencov,
ktorí žiadajú o azyl, prišlo do Nemecka - vyše 200 000! Nasledujú Švédsko, Taliansko, Francúzsko, Maďarsko, Británia, Rakúsko, Holandsko a Belgicko.Prílev utečencov do EÚ
Až 350 000
ilegálnych imigrantov prekročilo od začiatku roka hranice EÚ.
Najviac utečencov,
ktorí žiadajú o azyl, prišlo do Nemecka - vyše 200 000! Nasledujú Švédsko, Taliansko, Francúzsko, Maďarsko, Británia, Rakúsko, Holandsko a Belgicko.
Až 800 000
migrantov môže tento rok podľa očakávaní skončiť v Nemecku.
Najmenej utečencov
chce zostať v Estónsku, na Slovensku, v Lotyšsku, Slovinsku, Chorvátsku a Litve.
Zo Sýrie
pochádza až pätina utečencov, teda vyše 120 000. Sedem percent migrantov pochádza z Afganistanu a šesť percent z Kosova.
Situácia
na Blízkom východe je však ešte horšia ako v Európe. Len v Jordánsku a Libanone je 1,5 milióna utečencov zo Sýrie.