06.09.2015 21:24 | Šport | Futbal

Česi zdolali Lotyšov: Pre našich susedov to znamená postup! Holanďania si cestu naopak skomplikovali

Futbalisti Česka sú po Anglicku ďalším istým účastníkom budúcoročného kontinentálneho šampionátu EURO 2016.

Zverenci kouča Pavla Vrbu v nedeľu vyhrali v Lotyšsku 2:1 a v tabuľke A-skupiny už s istotou neskončia horšie ako na druhom mieste. Ďalšiu tvrdú ranu dostalo Holandsko, po jasnej prehre 0:3 v Turecku kleslo na nepostupovú štvrtú priečku. Islandu stačí vo večernom dueli na postup aj remíza v domácom dueli s Kazachstanom.

Česi rozhodli o svojom triumfe v Rige za úvodných 25 minút. Najskôr sa strelecky presadil David Limberský a dvojgólový náskok pre hostí zariadil utešenou strelou z hranice šestnástky Vladimír Darida. Favorit potom kontroloval vývoj duelu a hoci Lotyši v druhom polčase znížili, postup si už hostia nenechal vziať. Na európskom šampionáte ešte Česi vo svojej novodobej histórii nechýbali.

Lotyšsko – Česko 1:2 (0:2)

Góly: 73. Zjuzins - 13. Limberský, 25. Darida

Postup sa naopak naďalej vzďaluje Holandsku, ktoré po domácom zaváhaní s Islandom prehralo aj v Turecku. "Oranjes" inkasovali už v 8. minúte, keď sa presadil Oguzhan Özyakup a Arda Turan ešte v prvom polčase zvýšil na 2:0 pre domácich. Burak Yilmaz štyri minúty pred záverečným hvizdom definitívne spečatil zisk troch bodov pre Turkov, ktorí tak v priebežnej tabuľke poskočili pred Holandsko na barážovú tretiu priečku.

Turecko – Holandsko 3:0 (2:0)

Góly: 8. Özyakup, 26. Arda Turan, 86. Yilmaz

V kvalifikačnej B-skupine si na postupovú definitívu musí počkať Wales, hoci si letenky do Francúzska mohol zabezpečiť už v nedeľu v prípade domáceho víťazstva nad Izraelom. Ostrovania síce mali výraznú hernú i streleckú prevahu, ani raz ale nedokázali prekonať brankára Ofira Marciana a tak sa duel skončil bez gólov 0:0. Izrael si po remíze na pôde lídra skupiny upevnil tretiu priečku.

Wales – Izrael 0:0

V tabuľke druhé Belgicko je opäť bližšie k postupu po výhre 1:0 na Cypre, tri body pre favorita zariadil až v 86. minúte Eden Hazard. K tretiemu Izraelu sa na rozdiel dvoch bodov priblížila Bosna a Hercegovina, ktorá si podľa očakávania poradila s Andorrou hladko 3:0.

Bosna a Hercegovina – Andorra 3:0 (3:0)

Góly: 14. Bičakčič, 30. Džeko, 45. Lulič, ČK: 63. Bešič - 64. Rodrigues

Cyprus – Belgicko 0:1 (0:0)

Gól: 86. Hazard

Dôležitý krok k postupu urobilo Nórsko, ktoré v Oslo vyhralo nad Chorvátskom 2:0 a dostalo sa v tabuľke pred svojho súpera. Severania o svojom cennom triumfe rozhodli v druhom polčase, hrdinom večera bol dvojgólový Jo Inge Berget, pôsobiaci vo švédskom Malmö FF. V súboji outsiderov skupiny Malta remizovala s Azerbajdžanom 2:2.

Nórsko – Chorvátsko 2:0 (0:0)

Góly: 51. a 69. Berget

Malta – Azerbajdžan 2:2 (0:1)

Góly: 55. Mifsud, 71. Effiong - 36. a 80. Amirgulijev

Taliansko – Bulharsko 1:0 (1:0)

Gól: 6. De Rossi (z 11 m), ČK: 55. De Rossi - 56. Micanski