Hviezda televízie JOJ, ktorej lekári začiatkom leta vybrali z hlavy veľký nádor, chodí na rádioterapiu a zároveň podstupuje náročnú chemoterapiu. Ako znáša účinky agresívnych liekov a vplyv silného ožarovania? Jojkárska moderátorka Kmotríková sa po júlovej operácii nádoru na mozgu veľmi rýchlo zaradila do bežného života. Ani deväťhodinový chirurgický zákrok totiž nezabránil mame dvoch detí, aby v sebe našla silu postarať sa o svoju domácnosť.
Hviezda spravodajstva popri tom chodila na pravidelné kontroly do nemocnice, ku ktorým sa pred pár dňami pridali aj návštevy špecialistov. „Chodím na rádioterapiu a chemoterapiu,“ priznala Novému Času Kmotríková. Lekárska komisia, ktorej súčasťou bol aj profesor Juraj Šteňo, oslovila na stanovenie liečby Kmotríkovej aj profesora Martina van den Benta z Rotterdamu. Ide o popredného odborníka na liečbu nádorov mozgu na svete.
Jojkárka tak vďaka zahraničnému odborníkovi podstupuje fázu náročnej liečby, ktorá pozostáva z užívania silných liekov. "Tabletky beriem doma," priznala Kmotríková. Miesto v hlave, odkiaľ Adriane vyoperovali nádor, okrem toho ožarujú, aby zastavili rast a delenie chorých buniek. „Ožaruje sa obvykle 5x týždenne po obdobie 1 - 6 týždňov,“ vysvetlil zvyčajný postup pri tomto náročnom zákroku rádiošpecialista Tomáš Šátek.
Ťažké obdobie
Kmotríková musí pod vplyvom liekov a rádioterapie šetriť svoje sily na ďalší boj s chorobou. Populárna moderátorka totiž ako väčšina ľudí trpí vedľajšími účinkami agresívnej liečby. „Je to záťaž pre organizmus. Žalúdok to zvláda dobre, ale cítim sa malátna a veľmi unavená,“ povedala úprimne jojkárska stálica, ktorej rodina, kolegovia, kamaráti a tisíce fanúšikov držia palce a zo srdca prajú skoré uzdravenie.
Náročná liečba
Tomáš Šátek, špecialista:
- Pri rádioterapii je človek vystavený ionizujúcemu žiareniu, ktoré pôsobí na postihnuté nádorové bunky. Ionizujúce žiarenie spôsobuje zlomy v molekulách DNA v bunkách, čo vedie k zástave rastu a delenia nádorových buniek. Používa sa v kombinácii s ďalšou metódou - chemoterapiou. Približne šesť z desiatich pacientov sa lieči takýmto spôsobom. Liečba je lokálna a individuálna u každého človeka. Zdravé bunky sa rýchlejšie regenerujú. Ožaruje sa obvykle 5x týždenne po obdobie 1 - 6 týždňov. K nežiaducim vedľajším účinkom rádioterapie patria malátnosť, poruchy vnímania chuti, ale napríklad aj zhnednutie kože. Pri chemoterapii sa objavujú vracanie a strata vlasov. Lieky sa podávajú formou tabliet alebo formou injekcií a infúzií, a to ambulantne alebo počas hospitalizácie v nemocnici.