Nový Čas zistil, že spoločnosť, ktorej pozadie siahalo až do tajomného domčeka na Belize, zarába na štáte ďalej. Do viacerých nemocníc dodáva lieky. Čo na to minister a ako sa darí ďalším hlavným aktérom kauzy? V centrálnom registri svieti viacero zmlúv medzi Medical Group a štátnymi nemocnicami. Podľa nich firma z CT škandálu dodáva lieky do nemocníc po celom Slovensku: do Fakultnej nemocnice v Žiline, Detskej nemocnice v Košiciach, do ústavu vo Vyšných Hágoch či do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb.
Presná suma, koľko za to Medical zinkasoval, sa nedá určiť, pretože vo viacerých zmluvách boli uvedené len ceny za balenia liekov. Od novembra 2014, keď kauza vypukla, to bolo minimálne 120-tisíc eur. K tomu však treba prirátať ďalšie milióny. Denník Sme na začiatku roka informoval, že firma vyhrala tender na väčšinu zmlúv na dodávky liekov pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Ich celková suma dosiahla 15,3 milióna eur.
Poisťovňa sa vtedy vyjadrila, že boli výsledkom verejných obstarávaní od roku 2011. Nový Čas zaujímal názor ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, ktorý sa na svoje miesto dostal vďaka tejto kauze. „V uvedenej veci je potrebné kontaktovať zmluvné strany,“ vyhlásil jeho hovorca Peter Bubla. Kontaktovali sme aj firmu Medical Group, na mail nereagovali. „Som v zahraničí. Prídem budúci týždeň,“ povedal nám do telefónu vlastník firmy Juraj Koval.
Ako dopadli hlavní aktéri?
Renáta Zmajkovičová
Vzdala sa funkcie podpredsedníčky parlamentu a abdikovala aj z pozície predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice. Naďalej pôsobí ako poslankyňa parlamentu.
Zuzana Zvolenská
Odvolali ju z pozície ministerky zdravotníctva. Uchádzala sa o miesto úradníčky v Bruseli, po kritike tam nakoniec nenastúpila a otvorila si poradenskú firmu.
Pavol Paška
Odstúpil z pozície predsedu parlamentu. Zostal podpredsedom Smeru, vedie stranícke snemy a pravidelne navštevuje aj parlament.