Do Maďarska už v rámci poslednej migračnej vlny prišlo vyše 100.000 ľudí, mnohí z nich utekajú pred vojnovým konfliktom na Blízkom východe. Budapešť minulý týždeň navrhla opatrenia, ktoré umožnia rozmiestnenie armády popri maďarských hraniciach, v snahe zastaviť prúd utečencov a migrantov.
Pravicový premiér Viktor Orbán, ktorý presadzuje tvrdý prístup k migračnej kríze v Európe, prijal Hendeho demisiu a ministerské kreslo ponúkol Istvánovi Simicskóovi, takisto členovi jeho strany Fidesz. "Najdôležitejšia je bezpečnosť Maďarov," povedal Simicskó pre denník Népszabadság v reakcii na otázku, aký je jeho názor na riešenie krízovej situácie spôsobenej migráciou. "Ako minister obrany musím plniť úlohy vyplývajúce z parlamentných rozhodnutí a zo záväzkov určených vládou," dodal.
Denník pripomína, že Simicskó už bol štátnym tajomníkom v rezorte obrany, je doktorom vojenských vied a dizertačnú prácu robil o riešení krízových situácií.
Népszabadság už na jar napísal, že Hende zrejme bude musieť odísť z postu ministra. Jeho kreslo sa triaslo po sérii nehôd bojových lietadiel JAS-39 Gripen a podľa denníka mu neprospelo ani odhalenie, že s kolegyňou, ktorú si medzitým vzal za ženu, počas služobných ciest využívali luxusné hotely.
Z vládnej komunikácie však je možné vyvodiť aj záver, že napriek deklaráciám o termínoch budovania zábran proti migrantom na maďarsko-srbských hraniciach práce zďaleka nepostupovali dobrým tempom.