Tí sa v tamojšom prístave pokúšali dostať do jednej z lodí smerujúcej k pevninskému Grécku. Informovala o tom v utorok televízia BBC. Podľa denníka Guardian sa približne 6000 migrantov pokúsilo v pondelok večer dostať sa na palubu výletnej lode Eleftherios Venizelos kotviacej na Lesbose. Posádka lode bola nútená zdvihnúť nástupné mostíky a rozvášnený dav sa pokúšali zvládnuť členovia prístavnej stráže a poriadkoví policajti vyzbrojení obuškami.
Lesbos nesie z gréckych ostrovov na východe Egejského mora najväčšiu ťarchu prílevu utečencov z Blízkeho východu do Európy. Na Lesbos prichádza na člnoch z neďalekého Turecka viac než 1000 migrantov denne. Väčšina z nich uviazne na ostrove aj na niekoľko dní, pričom musia spať pod holým nebom, kým ich nezaregistrujú a nenájdu si miesto na plných trajektoch. Len v Mytilini, hlavnom meste tohto ostrova s 85 000 obyvateľmi, sa podľa oficiálnych odhadov nachádza 15 000-17 000 migrantov prevažne zo Sýrie. Niektoré zdroje však uvádzajú až 25 000 utečencov.Grécka vláda sa obáva, že sa dianie na Lesbose vymkne spod kontroly. "Situácia je na pokraji explózie," varoval v pondelok námestník gréckeho ministra vnútra pre imigračnú politiku Jannis Muzalas. Úrady preto poslali na ostrov ďalšie trajekty, ktoré majú migrantov v najbližších piatich dňoch prepraviť do pevninského Grécka. Na odvážanie utečencov sa okrem Mytilini začne používať aj druhý z miestnych prístavov.
Grécko aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zintenzívnili dodávky humanitárnej pomoci na Lesbos a vyslali tam dodatočný personál vrátane lekárov, zdravotníkov, príslušníkov pobrežnej stráže a policajtov. Na miestnom nepoužívanom futbalovom ihrisku zriadili registračné centrum, ktoré má urýchliť transport utečencov do Atén. Stredisko má v najbližších dňoch fungovať nepretržite.