Sudca vtedy ako dôvod uviedol, že študent je bezprostrednou hrovirzbou pre seba i ostatných.
Čo bol označený za „duševne chorého s potrebou psychiatrickej liečby“ v decembri 2005. Súd ho preto poslal na nedobrovoľnú ústavnú liečbu.
Bohužiaľ, ani súd, ani miestne zdravotné úrady ďalej nesledovali naplnenie súdneho rozhodnutia a Čo na liečenie nenastúpil, píšu noviny The Washington Post.
Trinásteho decembra 2005 poslal Čo svojmu spolubývajúcemu e-mail o tom, že uvažuje o samovražde. Spolubývajúci zavolal políciu, ktorá Čoa odviezla. Na krátky čas ho umiestnili na zdravotnú kliniku v Christiansburgu, kým sudca nerozhodol o nutnosti psychiatrického liečenia. Na rozsudku sa zhodli aj prizvaní odborníci z oblasti psychológie.
Terry W. Teel, ktorý Čoa zastupoval, si vraj „strelca z Virgínie“ ani podrobnosti jeho prípadu nepamätá. Pokiaľ bol Čo odsúdený, tak mu podľa jeho slov súd s najväčšou pravdepodobnosťou nariadil nájsť vhodný spôsob liečby prostredníctvom poradenského strediska na virgínskej univerzite, kde študoval. „Súd nesleduje, či bol rozsudok vykonaný, pretože na to nemá právomoci,“ dodal Teel.
Strelec z Virgínie sa mal už dva roky liečiť
WASHINGTON – Kórejskému študentovi Čo Sung-hu, ktorý v apríli na americkej polytechnickej univerzite v Blasksburgu zabil 32 ľudí vrátane seba, nariadil súd už v roku 2005 liečbu na psychiatrickej klinike.