Ťažko zranení ľudia, obete masového vyvražďovania, následky prírodných katastrof či obete vojen a nehôd. Tieto snímky sa stali najhodnovernejším a najstručnejším symbolom a dôkazom doby, v akej žijeme. Okrem toho, že ich spája kontroverznosť, všetky do radu získali prestížne ocenenia a každá svojím spôsobom ovplyvnila chod dejín a naše myslenie.
Padajúci muž, USA, 2001
11. septembra zahynulo po útoku teroristov 2 997 ľudí vrátane 200 ľudí, ktorí skočili z mrakodrapov. Identita muža na fotke je neznáma.
Dôsledok: Od 11. septembra sa zmenil celý svet. Mnoho štátov pre túto hrôzu zvýšilo bezpečnostné opatrenia na maximum a zabránilo tak ďalším možným útokom.
Utekajúce dievča, Vietnam, 1972
Hrôzu Vietnamskej vojny zachytila fotografia utekajúceho dievčatka. Devätročnú Kim Phúc zasiahlo bombardovanie napalmom.
Dôsledok: Svet sa dozvedel o vojne, ktorá mu bola v čase nevyvinutej techniky vzdialená. Kim neskôr založila fond na podporu detských obetí vojen. Bez fotky by nikdy nemohla pomáhať druhým.
Dievča a sup, Sudán, 1993
Na začiatku 90. rokov minulého storočia malo mnoho krajín vlastné problémy a situácia v Afrike im bola ukradnutá. Absolútnym šokom sa preto stal záber fotoreportéra Kevina Cartera. Zúbožené dievčatko zomiera od hladu. Zaň sa posadil sup, akoby čakal, keď skoná. Carter o rok spáchal pre depresie samovraždu.
Dôsledok: Po uverejnení fotografie vzrástol záujem medzi ľuďmi o pomoc kontinentu, ktorý trpel hladomorom.
Holokaust, Nemecko, 1945
Zábery, ktoré budú strašiť svet do jeho konca. Snímky nacistov, ale aj zábery spojeneckých síl po oslobodení Európy, hľadujúci ľudia, nehybné télá sú dôkazom najhoršieho činu v dejinách.
Dôsledok: Svet sa dozvedel pravdu o najčiernejšej kapitole ľudských dejín. O zločine, ktorý nebude mať nikdy obdobu. Dodnes existujú stúpenci nacizmu, ktorí spochybňujú holokaust. Koľko by ich bolo, ak by sa na svet nedostala ani jedna fotografia?