Vyhlásil to v stredu austrálsky premiér Tony Abbott, ktorý tak podľa agentúry Reuters podľahol tlaku tamojšej rozhorčenej opozície. Avizovaný počet utečencov, ktorí majú prísť do Austrálie, je dodatkom k zvyčajnej kvóte 13 750 osôb, ktoré Canberra ročne prijíma do krajiny. Toto jednorazové ponúknutie útočiska tým, ktorí unikajú pred štyri roky trvajúcou občianskou vojnou v Sýrii, uprednostňuje príslušníkov prenasledovaných menšín, tvrdí Abbott.
"Austrália má naďalej záväzky voči medzinárodnému úsiliu bojovať proti IS, ktorý ohrozuje stabilitu v Iraku a na Blízkom východe, ako aj bezpečnosť Austrálčanov doma i v našom regióne," uviedol Abbott na tlačovej konferencii v Canberre. Austrálske vzdušné sily sa zúčastňujú operácií proti IS v rámci ťaženia pod velením USA v Iraku, ich úloha v Sýrii však bola dosiaľ obmedzená na dopĺňanie paliva a zhromažďovanie tajných dát. Rozhodnutie rozšíriť nálety aj na územie Sýrie je podľa austrálskeho ministerského predsedu odpoveďou na formálnu žiadosť Washingtonu.
Austrália sa taktiež zaviazala zaplatiť za pomoc pre 240 000 vnútorne vysídlených ľudí v krajinách susediacich so Sýriou a Irakom, doplnil Abbott s tým, že predmetná čiastka bude činiť v prepočte 27,5 milióna eur.
Predpokladá sa, že do Európy príde cez Stredozemné more tento a budúci rok najmenej 850 000 migrantov, uviedla v utorok OSN. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov(UNHCR)vyzval na súdržnejšiu azylovú politiku so zámerom efektívneho riešenia narastajúceho počtu migrantov prúdiacich na starý svetadiel.