No pre vedenie samosprávy sa stali nepohodlnými osobami. Ľubomír Belfi z Dopravného podniku Bratislava (DPB) a Roman Achimský z Odvozu a likvidácie odpadu (OLO) na svojich postoch definitívne končia. Výberová komisia ich totiž nepustila do ďalšieho kola. Namiesto nich sa dostali do užšieho výberu kandidáti, ktorí majú veľmi úzke prepojenie s vedením radnice.
Primátor Nesrovnal informoval o výsledkoch hospodárskej kontroly. Podľa nich Belfi (DPB) s Achimským (OLO) zlyhali na celej čiare. „Napriek nepríjemným zisteniam o riadení oboch podnikov som rád, že na základe transparentných výberových konaní vedenie mestských podnikov, ktoré sú postavené na posudzovaní profesionality a odborných skúseností uchádzača, prevezmú schopní manažéri,“ povedal primátor.
Otázne je, čo si šéf radnice pod takým slovom transparentnosť predstavuje. O tom, že Milan Urban patrí medzi top favoritov na post šéfa verejnej dopravy, písal ako prvý Nový Čas už pred vyše mesiacom. Podľa našich informácií spája Urbana s Nesrovnalom nielen kamarátsky, ale aj príbuzenský vzťah, hoci vtedy to primátor rázne poprel.
Rodinkárstvo prekvitá
Zďaleka to však nie je jediná kauza rodinkárstva. Ivo Nesrovnal nedávno dosadil svoju sesternicu Evu Uhliarikovú bez výberového konania na post šéfky oddelenia správy komunikácií. Črtalo sa ešte jedno zaujímavé spojenie. Do užšieho výberu na riaditeľskú stoličku mestského podniku OLO sa totiž dostal aj právnik Branislav Ujvári. Toho partnersky spájali so sestrou prvého viceprimátora Milana Černého.
Keď sme si overovali ďalší klientelizmus na magistráte, sám Ujvári nám informácie vyvrátil. „Jedinou mojou partnerkou je moja manželka, s ktorou mám dve malé deti. So sestrou viceprimátora teda nemám spoločný ani partnerský, ani podnikateľský život,“ prezradil možný adept na riaditeľa OLO. Víťazov výberových konaní spoznáme už dnes. Mená úspešných kandidátov bude schvaľovať mestské zastupiteľstvo 24. septembra.
Primátor Nesrovnal:
Čo mi ukázal audit?
DPB
Tento mestský podnik od roku 2006 do roku 2015 pripravil Bratislavu len na právnych službách a len cez jednu zo svojich právnických kancelárií takmer o 11 miliónov eur. Podľa auditu aj uplynulý rok DPB ukrátil mesto o viac ako 5 miliónov eur. Toto je výsledok žalostného riadenia podniku za posledné roky. DPB má však na to iný názor. "DPB, a.s. má za to, že predmetné informácie sú vytrhnuté z kontextu, zavádzajúce a považujeme ich za účelové v súvislosti s prebiehajúcimi výberovými konaniami, čo má znevážiť a spochybniť prácu súčasného generálneho riaditeľa a vedenia spoločnosti. Proti tomu sa vedenie spoločnosti výrazne ohradzuje," vyjadrila sa hovorkyňa Dopravného podniku.
OLO
Najvýznamnejšími zisteniami auditu boli neakceptovateľné postupy pri verejných obstarávaniach. V podniku sa nedodržiavajú elementárne všeobecné, ale ani vnútorné záväzné predpisy. Zmluvní dodávatelia boli priamo schválení predstavenstvom bez realizácie obstarávania, pri niektorých službách neprebehlo výberové konanie. Samotný generálny riaditeľ sa nominoval do trojčlennej výberovej komisie vyhodnocujúcej predložené ponuky.